Вести

November 2, 2023

MicroStrategy го проширува портфолиото на Bitcoin, одразувајќи ја довербата на пазарот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Во стратешки потег, MicroStrategy купи дополнителни 155 биткоини за 5,3 милиони долари, со што дополнително го прошири своето портфолио на криптовалути. Оваа аквизиција доаѓа бидејќи пазарната вредност на Биткоин достигнува значителен годишен врв, како што истакна претседателот Мајкл Сејлор. Со оваа најнова инвестиција, MicroStrategy ја зацврстува својата позиција во сферата на дигиталните валути.

MicroStrategy го проширува портфолиото на Bitcoin, одразувајќи ја довербата на пазарот

Акумулацијата на микростратегијата ја одразува довербата на пазарот

Од нивната првична инвестиција од 250 милиони долари во август 2020 година, средствата на Биткоин на MicroStrategy доживеаја импресивен раст. Главниот финансиски директор Ендрју Канг го истакнува додавањето на 6.067 биткоини од вториот квартал, демонстрирајќи ја непоколебливата стратегија на компанијата за зајакнување и задржување на сопствените биткоини. Во моментов управувајќи со над 158.400 биткоини, инвестицискиот пристап на MicroStrategy останува незасегнат од нестабилната природа на пазарите на криптовалути.

Динамика на пазарот и идни перспективи

Наметливите инвестициски маневри на MicroStrategy доаѓаат во клучно време за Bitcoin. Претстојното четврто преполовување на Биткоин и очекуваната одлука на првото место на Биткоин ЕТФ од страна на ДИК создаде исчекување во финансиската заедница. Континуираната посветеност на MicroStrategy за Bitcoin го нагласува очекувањето за зголемен институционален ангажман во криптовалутите.

Со силна инвестициска стратегија, MicroStrategy ја покажува својата доверба во Bitcoin како долгорочна продавница на вредност. Неодамнешното додавање на нејзината ризница на Биткоин служи како јасен показател за посветеноста на компанијата на нејзината стратегија за резерви. Оваа стратегија не само што покажува значителен обем, туку и го одразува растечкиот тренд на корпоративно инвестирање во дигитални средства. Позицијата на MicroStrategy како лидер во овој сектор ја зајакнува идејата дека криптовалутите стануваат составен дел од управувањето со корпоративните средства.

За повеќе информации, прочитајте: MicroStrategy Bitcoin Bag се врти во профит додека цената на БТК закрепнува

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести