Вести

November 10, 2023

CME се појавува како врвна берза на фјучерси, Beating Binance и други

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Според податоците на CoinGlass, CME, трговската берза во Чикаго, се појави како врвна фјучерси и вечна фјучерси. Со отворен интерес (OI) од приближно 4,07 милијарди американски долари, CME има пазарен удел од 24,7%. Од друга страна, Binance, популарна размена на криптовалути, доживеа намалување на OI, изнесувајќи 3,8 милијарди долари, што е пад од 7,8% во изминатите 24 часа.

CME се појавува како врвна берза на фјучерси, Beating Binance и други

Понуда на CME

CME е специјализирана за тргување со традиционални фјучерси договори со однапред одредени датуми на истекување. Овие договори им даваат на трговците можност да купуваат или продаваат средства по одредена цена и датум во иднина.

Binance и други берзи

Спротивно на тоа, Binance и другите берзи нудат и конвенционални фјучерси и вечни договори. Конвенционалните фјучерси имаат одреден датум на истекување, додека вечните договори не истекуваат.

Заклучок

Највисокото рангирање на CME на пазарот на фјучерси ја истакнува неговата силна позиција и привлечност до трговците. Со својот широк опсег на традиционални фјучерси договори, CME обезбедува сигурна платформа за трговците да се вклучат во тргување со фјучерси. Во меѓувреме, Binance и другите берзи се грижат за трговците кои бараат и конвенционални и вечни договори. Како што пазарот на фјучерси продолжува да се развива, трговците имаат различни опции за избор врз основа на нивните тргувачки преференции и стратегии.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести