Вести

November 2, 2023

Celestia: Револуција во блокчејн индустријата со модуларна архитектура и импресивна пазарна капа

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Celestia е модуларна блокчејн мрежа која им овозможува на програмерите да градат и одржуваат блокчејн инфраструктура. Со пазарна капитализација од 390.094.289 долари, Celestia моментално се наоѓа на 107 место на Coingecko. Од своето лансирање на главната мрежа, Celestia прави бранови во светот на криптовалутите.

Celestia: Револуција во блокчејн индустријата со модуларна архитектура и импресивна пазарна капа

Потеклото на монетата Селестија

Селестиа го наоѓа своето потекло во истражувачки труд од 2019 година на Мустафа Ал-Басам. Неговата главна мрежа, која започна во вторник, носи значителни промени во индустријата. Со одвојување на достапноста на податоците од функциите на блокчејн технологијата, Celestia користи нова форма на модуларна архитектура, подобрувајќи ја ефикасноста и приспособливоста.

Клучни факти за монетата Celestia

  • Монетата Celestia постои од 31 октомври 2023 година.
  • Најниската забележана цена за крипто е 2,08 долари, додека највисоката евидентирана цена е 2,80 долари.
  • Обемот на тргување на Celestia за 24 часа изнесуваше 266.483.292 долари.

Монетата за возбуда околу Селестија

Дискусиите околу Celestia Coin произлегуваат од нејзината импресивна пазарна вредност од над 370 милиони долари по нејзиното лансирање. Дополнително, токенот имаше 60 милиони токени airdrop во вредност од 6 милијарди долари, создавајќи значителен зуи во светот на крипто. Овој airdrop, исто така, ја зголеми побарувачката за токенот, што го прави најпребаруваното крипто средство на coinmarketcap.

Монетата за иднината на Селестија

Според претставникот на Celestia, лансирањето на главната мрежа означува почеток на нова ера. Celestia има за цел да овозможи проверливост, соработка и изобилен блок простор. Организацијата планира да ја зголеми поддршката за блокови, со цел да постигне блок од 1 GB во иднина. Исто така, има за цел да имплементира следење на мрежата на светлосни јазли, светлосни јазли на паметни телефони и распоредување на Celestia на Ethereum Mainnet.

Трендови и потенцијал на пазарот

Имајќи ги предвид тековните трендови на пазарот, технолошкиот развој, усвојувањето и партнерствата, Celestia има ветувачка иднина. Во оптимистичко сценарио, ТИА потенцијално може да порасне околу 100-150 проценти. Сепак, во песимистичко сценарио, се очекува монетата да се стабилизира околу 2-2,5 долари. Важно е да се следи нестабилноста на пазарот и да останете ажурирани за какви било промени.

Како заклучок, Celestia е иновативна блокчејн мрежа со потенцијал да ја револуционизира индустријата. Неговата модуларна архитектура, импресивната пазарна капа и идните планови го прават возбудлив проект за гледање. Без разлика дали сте програмер кој сака да се изгради на мрежата или инвеститор што размислува да тргува со TIA, Celestia нуди можности што вреди да се истражат.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести