Вести

February 12, 2024

Тргувањето со деривати на XRP се зголеми за 68,2% за 24 часа, но цената се намалува

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Неодамнешните податоци од CoinGlass покажуваат значително зголемување на тргувањето со деривати на XRP, со пораст од 68,2% забележан во текот на изминатите 24 часа, во вкупна вредност од 867,89 милиони долари. Податоците на CoinMarketCap, исто така, откриваат 24-часовен волумен на самото место на пазарот за XRP кој достигнува 837,35 милиони долари, што го турка комбинираниот обем на тргување за XRP над границата од милијарди долари.

Тргувањето со деривати на XRP се зголеми за 68,2% за 24 часа, но цената се намалува

Сепак, и покрај порастот на обемот на тргување, ценовната траекторија на XRP кажува поинаква приказна. Во текот на изминатите четири часа, XRP доживеа пад на цената и беше меѓу најдобрите ликвидирани средства на крипто-пазарот. Во текот на овој период беа ликвидирани позиции на XRP во вредност од околу 190.000 долари, при што 99,4% од овие ликвидации претставуваат долги позиции.

Примарниот фактор што придонесува за оваа нерамнотежа е неодамнешниот пад на цената на XRP. Откако наиде на отпор од околу 0,535 долари, XRP се бореше да одржи нагорен моментум. Иако имаше скромни добивки забележани во саботата, следните денови забележаа пад, што укажува на преовладување на надолни чувства на пазарот.

Гледајќи напред, идната траекторија на XRP останува неизвесна. Трендовите на пазарот сугерираат продолжување на надолното расположение, бидејќи неодамнешните ценовни акции укажуваат на пазар на југ.

Накратко, додека скокот во обемот на тргување првично може да изгледа ветувачки за XRP, истовременото надолно движење на цените претставува повеќе нијансирана перспектива.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести