Вести

November 14, 2023

Трговците со фјучерси на XRP претрпеле загуби од 7,26 милиони долари поради лажни гласини за BlackRock ETF

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Трговците кои инвестирале во фјучерси на XRP доживеале значителни загуби од приближно 7,26 милиони долари во последните 24 часа. Овие загуби беа резултат на нестабилните движења на цените предизвикани од лажните гласини околу поднесувањето на потенцијалниот фонд за тргување со размена (ETF) од BlackRock (BLK).

Трговците со фјучерси на XRP претрпеле загуби од 7,26 милиони долари поради лажни гласини за BlackRock ETF

Наплив на цени и дезинформации

По твитот кој сугерираше дека BlackRock поднел барање за XRP ETF во Делавер, цените на XRP се зголемија од 65 центи на 73 центи во рок од само 25 минути. Ова ненадејно зголемување на цената беше дополнително засилено со одредени крипто-новини фирми кои известуваа за поднесувањето како фактички настан.

Потврда на BlackRock

Сепак, BlackRock (BLK) веднаш појасни дека нема намера да лансира XRP ETF. Гигантот за управување со средства претходно поднесе барање до Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) за спот биткоин и етер ETF. Документите поднесени за поднесувањето XRP ETF ги имитираа обрасците користени за претходните поднесоци, но всушност не беа поднесени од BlackRock.

Заклучок

Трговците во тргувањето со фјучерси XRP се соочија со значителни загуби поради лажните гласини околу поднесувањето на BlackRock ETF. Од клучно значење е трговците да бидат претпазливи и да ги проверат информациите пред да донесат одлуки за инвестирање. Овој инцидент ја нагласува важноста од спроведување темелно истражување и потпирање на веродостојни извори за да се избегне да станете жртва на дезинформации.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести