Вести

November 1, 2023

Трансферот на Ethereum на Виталик Бутерин во Coinbase предизвика шпекулации во крипто заедницата

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Виталик Бутерин, ко-основачот на Ethereum, неодамна префрли 100 Ethereum (ETH) монети на Coinbase, предизвикувајќи љубопитност во крипто заедницата. Овој потег, проценет на приближно 181.000 долари на 1 ноември, остави многумина да се прашуваат за неговите импликации.

Трансферот на Ethereum на Виталик Бутерин во Coinbase предизвика шпекулации во крипто заедницата

Шпекулации околу трансферот

Некои крипто аналитичари шпекулираат дека овој трансфер може да биде од лични причини или за финансирање друг проект. Сепак, вистинскиот мотив зад овој криптичен трансфер останува нејасен. Неизвесно е дали Виталик ќе продолжи да ги продава своите имоти или ова е еднократен настан.

Појаснување на Виталик

Како одговор на шпекулациите, Виталик Бутерин појасни дека не продавал ЕТХ за лична корист од 2018 година. Тој објасни дека неговите претходни трансфери на монети од ЕТХ биле за добротворни донации и други проекти. Кога тој пренесува ETH на размена, тоа не е за продажба, туку за примачот да ги покрие трошоците со евентуално продавање на монетите.

Неодамнешни депозити

Од 17 септември 2023 година, Виталик Бутерин има депонирано вкупно 3.700 ЕТХ, во вредност од приближно 6,12 милиони американски долари, на Bitstamp, Paxos и Coinbase.

Тековен пазар на Ethereum

Како што пишувавме, цената на Ethereum е 1,804,02 долари, со пораст од 0,62% во изминатите 24 часа. Сепак, обемот на тргување од вчера е намален за 13,47% на 6,65 милијарди долари. Пазарната капа на Ethereum изнесува 216,90 милијарди долари.

Заклучок

Неодамнешниот трансфер на Ethereum на Виталик Бутерин на Coinbase предизвика шпекулации во крипто заедницата. Додека вистинскиот мотив зад трансферот останува нејасен, Виталик појасни дека неговите претходни трансфери биле за добротворни цели. Како што пазарот на Ethereum продолжува да се развива, ќе биде интересно да се види како активностите на Vitalik влијаат на крипто пејзажот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести