Вести

October 31, 2023

Тераформ поднесува предлог за скратена пресуда како одговор на истрагата на ДИК

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Terraform поднесе предлог за скратена пресуда како одговор на истрагата на Комисијата за хартии од вредност (КХВ). Во предлогот се тврди дека по две години истрага, ДИК не обезбедила доволно докази за да докаже дека обвинетите направиле нешто лошо. Terraform нагласува дека за време на периодот на откривање, биле земени повеќе од 20 депонии и биле разменети над два милиони страници документи и податоци. И покрај овој обемен процес, ДИК не постигна никаков напредок во докажувањето на својот случај. Тераформ побара од судијата Џед Ракоф од Окружниот суд на САД за јужниот округ во Њујорк да го отфрли случајот на ДИК и да избегне продолжување на судењето.

Тераформ поднесува предлог за скратена пресуда како одговор на истрагата на ДИК
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести