Вести

November 15, 2023

Разбирање на операциите на дигитални средства на Хамас: импликации за глобалната безбедност

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Во неодамнешното писмо, Конгресот ја нагласи потребата да се разбере обемот на операциите на дигитални средства на Хамас. Ова вклучува разбирање на големината, обемот и времетраењето на овие операции, како и проценка на успехот на Соединетите Држави во запленувањето на недозволени дигитални средства.

Разбирање на операциите на дигитални средства на Хамас: импликации за глобалната безбедност

Кампања на Хамас за собирање средства за дигитални средства

За целосно да се сфати влијанието на операциите на дигитални средства на Хамас, од клучно значење е да се разгледаат во контекст на нивните традиционални активности за финансирање. Додека се пресметуваат средствата добиени од Иран или преку донации, се проценува дека глобалното инвестициско портфолио на Хамас генерира приход од стотици милиони долари. Оваа сума потенцијално би можела да ги надмине средствата добиени преку донации на дигитални средства.

Клуч за носење

Императив е Конгресот да стекне сеопфатно разбирање за операциите на дигитални средства на Хамас. Со тоа, тие можат ефективно да се справат со финансиските ресурси со кои располага Хамас и да развијат стратегии за да се спротивстават на нивните напори за собирање средства. Ова разбирање ќе придонесе за севкупните напори во борбата против тероризмот и обезбедувањето на глобалната безбедност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести