Вести

February 14, 2024

Приливот на биткоин на BlackRock се зголеми на 5 милијарди долари, поттикнувајќи го растот на пазарот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Основачот на SkyBridge Capital Ентони Скарамучи се огласи на Твитер за да го привлече вниманието на фактот дека приливите на Bitcoin на BlackRock достигнаа ново високо ниво. Според Скарамучи, Bitcoin ETF на BlackRock, IBIT, има приливи од 5 милијарди долари, надминувајќи ја границата од 3 милијарди долари во првиот месец од неговото лансирање.

Приливот на биткоин на BlackRock се зголеми на 5 милијарди долари, поттикнувајќи го растот на пазарот

Приливи во Spot Bitcoin ETF

Вчерашните приливи во ETF-ови на самото место на Bitcoin изнесуваа над половина милијарда американски долари, достигнувајќи 631,3 милиони долари. Ова е значително зголемување во однос на приливите од претходниот ден од 493,4 милиони долари. Се поставува прашањето кој и зошто им продава на ЕТФ.

Нахакан став за Bitcoin

Скарамучи е познат по својот нахакан став за Биткоин и други алткоини од највисоко ниво, вклучувајќи го и Етереум. Тој го критикуваше песимистичкото расположение околу пазарот и смета дека вкупните приливи од 5 милијарди долари за сите ETF се импресивни.

Рекордни приливи

За време на неодамнешното интервју, Bitcoiner и инвеститорот ангел Ентони Помплијано изјавија дека BlackRock и Fidelity поставија нов рекорд за приливи на ETF, со 3 милијарди долари нето-приливи во текот на првиот месец од тргувањето. Ова ги надминува приливите на кој било друг ЕТФ во изминатите 30 години.

Пазарната капа на биткоинот надминува 1 трилион долари

По веста за значителни приливи во ETF, цената на Bitcoin се искачи над 51.000 долари, доживувајќи раст од 6,75% во рок од 24 часа. Иако цената малку се повлече на 51.200 долари, пазарната капитализација на Биткоин надмина 1 трилион долари.

Како заклучок, приливите на Bitcoin на BlackRock достигнаа импресивна пресвртница од 5 милијарди долари, што укажува на зголемен интерес и инвестиции на пазарот на криптовалути. Овој наплив на приливи придонесе за значително зголемување на цената на Биткоин и пазарната капитализација.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести