Вести

October 31, 2023

Предвидување на говорот на претседателот на ФЕД Пауел: влијание врз биткоинот и цените на акциите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Исходот од состанокот на Федералниот комитет за отворен пазар (FOMC) на Федералните резерви на САД, закажан за 31 октомври и 1 ноември 2023 година, се очекува да има мало влијание врз цените на акциите и цената на Bitcoin (BTC). Сепак, клучниот фактор што трговците со нетрпение го очекуваат се последователните коментари за американската економска перспектива во говорот на претседателот на ФЕД Џером Пауел.

Предвидување на говорот на претседателот на ФЕД Пауел: влијание врз биткоинот и цените на акциите

Можност за зголемување на стапката

Додека трговците и инвеститорите се уверени за пауза во зголемувањето на каматните стапки за време на претстојниот состанок на FOMC, има шпекулации за потенцијално зголемување на стапката на состанокот на 13 декември 2023 година. Претставниците на Федералните резерви може да дадат претходни предупредувања за да се спречи нестабилноста на пазарот. На претходните состаноци, официјалните лица ја истакнаа потребата внимателно да се размисли за зголемување на стапките врз основа на дојдовните податоци за инфлацијата и невработеноста.

Влијание врз цената на биткоинот

Според испитаниците на CME FedWatch Tool, има мали очекувања ФЕД да ја промени федералната целна стапка на претстојниот состанок на FOMC. Сепак, постои 19,8% веројатност за зголемување на стапката од 0,25%. Затоа, какви било индикации за одлуки за зголемување на стапката во говорот на Пауел може да предизвика реакција на цената на биткоинот, како и на индексите S&P 500 и Nasdaq.

Заклучок

Како заклучок, иако исходот од состанокот на FOMC може да има мало влијание врз цените на акциите и Биткоинот, тоа се последователните коментари за американската економска перспектива што трговците со нетрпение ги очекуваат. Можноста за зголемување на стапката на состанокот во декември и какви било индикации за идни зголемувања на каматните стапки во говорот на Пауел би можеле значително да влијаат на трендовите на пазарот. Трговците и инвеститорите треба внимателно да ги следат овие случувања за да донесат информирани одлуки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести