Вести

November 1, 2023

Прегревање на цената на биткоинот: повици за повлекување и статус на безбедно место

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Цената на биткоинот (BTC) се прегрева поради повиците за повлекување за да се овозможи свежа ликвидност да влезе на пазарот пред следното отскокнување со таргетирање високи над 40.000 долари. Криптовалутата bellwether доживеа значителни добивки во текот на изминатата година, со пораст од 66,6%. Сепак, неодамнешните податоци покажуваат благо намалување на вредноста во последните 24 часа, тргувајќи се за 34.370 долари.

Прегревање на цената на биткоинот: повици за повлекување и статус на безбедно место

Намалена возбуда и обем на тргување

Додека оптимизмот кон потенцијалното зелено осветлување на средствата со кои се тргува со размена на Bitcoin (ЕТФ) останува висок, возбудата и дискусиите околу ова прашање значително се намалија. Обемот на тргување на повеќето берзи, исто така, падна, при што БТК забележа само 13 милијарди долари, што е пад од 17% во последните 24 часа.

Биткоин ЕТФ тикери

Тикерите на Bitcoin ETF продолжуваат да се појавуваат на веб-страницата на Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC), што укажува на потенцијално идно одобрување. Најновиот тикер е од Invesco Galaxy Bitcoin ETF со тикер „BTCO“. Првиот тикер му припаѓаше на местото Bitcoin ETF на BlackRock, наведен под тикерот „IBTC“. Сепак, портпаролот на DTCC појасни дека тикерите се стандардна практика и не укажуваат на одобрување од ДИК.

Нестабилна цена над 34.000 долари Поддршка

Индексот на релативна сила (RSI) сугерира дека Биткоинот е многу препродаден. Откако ги достигна условите со висока продажба во август, RSI влезе во прекупениот регион минатата недела, но го надмина 87. Постепена корекција се очекува, при што RSI веројатно ќе влезе во неутралната област под 70. Биткоинот се соочи со отпор од 35.000 долари и се лизна на 33.384 долари во одреден момент.

Аналитичарски предвидувања

Крипто аналитичарите и инвеститорот Рект Капитал се согласуваат дека цената на биткоинот е во консолидација под отпорот на 35.000 долари. Тие предвидуваат дека претстојната одлука на Федералниот комитет за отворен пазар (FOMC) за каматните стапки во САД би можела да предизвика мало нуркање за да се зголеми ликвидноста бидејќи Биткоин повторно ја тестира поддршката од 33.000 долари. На трговците им се советува да подготват нови влезни позиции во таа област, при што следната цел е 36,5 - 37 илјади долари.

Можност за ретрацемент

Платформата за анализа на податоци на блокчејн CryptoQuant предупредува дека БТК се приближува до зоната на прегревање и може да се врати пред следното значително зголемување. Историските податоци покажуваат дека кога фјучерси отворена камата (OI) влегува во зоната на прегревање, следува намалување на цената.

Биткоинот како безбедно засолниште

Биткоинот се истакнува како безбедно засолниште во услови на геополитички тензии и пад на државните обврзници на САД. Тековната војна меѓу Израел и Хамас доведе до зголемување на БТК како безбедно засолниште. Луѓето ја губат довербата во државните обврзници како безбедно средство и се свртуваат кон Биткоин и акции. Цената на Биткоинот се зголеми за најмалку 23% во овој период, додека цената на 10-годишната државна банкнота падна.

Заклучок

Цената на биткоинот се прегрева и има повици за повлекување за да се овозможи влез на свежа ликвидност на пазарот. Неодамнешното намалување на вредноста и обемот на тргување, заедно со консолидацијата под отпорот на 35.000 долари, укажуваат на потреба од претпазливост. Трговците треба да се подготват за потенцијално враќање и да го сметаат Биткоинот како безбедно засолниште во услови на геополитички тензии и пад на државните обврзници на САД.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести