Вести

November 15, 2023

Подемот на блокчејните на слојот 2: подобрување на брзината, приспособливоста и усогласеноста

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Во последниве недели, имаше наплив на развој на нови блокчејнови „слој 2“ кои имаат за цел да ги олеснат брзите и ефикасни трансакции на врвот на мрежата Ethereum. Оваа статија истражува некои од значајните објави во овој простор.

Подемот на блокчејните на слојот 2: подобрување на брзината, приспособливоста и усогласеноста

Планот на OKX за изградба на слој 2

Една значајна најава дојде од крипто берзата OKX, која ги откри своите планови за изградба на решение за слој 2 користејќи ја технологијата на Polygon. Овој потег го истакнува зголемениот интерес за решенијата на слојот 2 и нивниот потенцијал да ја подобрат брзината на трансакцијата и приспособливоста.

Мрежа на слој 2 фокусирана на усогласеност на Kinto

Друг значаен развој е појавата на Kinto, мрежа-слој 2 која дава приоритет на усогласеноста со законите за спречување на перење пари. Kinto обезбеди финансирање од 5 милиони долари оваа година и го користи OP Stack на Optimism за да ги постигне своите цели. Ова ја покажува важноста на усогласеноста со регулативата во просторот на слојот 2.

Redstone: Алтернативен синџир за достапност на податоци

Тимот на Lattice го претстави Redstone, синџир за „алтернативна достапност на податоци“ изграден на OP Stack на Optimism. Ова иновативно решение има за цел да одговори на предизвиците за достапност на податоци во мрежите на слој 2.

Потребата од повеќеслојни 2 решенија

Иако постои загриженост за усвојувањето на овие мрежи со слој 2, програмерите тврдат дека сè уште има побарувачка за повеќе решенија. Рајан Вајат, новоименуваниот главен директор за раст на Фондацијата оптимизам, ја нагласи неопходноста од повеќеслојни синџири 2 за да се задоволат растечките потреби на екосистемот.

Интересот на Кардано за слој 2

Дури и основачот на Кардано, Чарлс Хоскинсон, изрази интерес за технологијата на слој 2. Во твит, тој ја покажа својата подготвеност да истражува партнерства со даватели на слој 2, повикувајќи се на дискусиите на Кракен со Polygon, Matter Labs и Nil Foundation. Ова го покажува зголеменото препознавање на решенијата на слојот 2 на различни платформи за блокчејн.

Заклучок

Пролиферацијата на блокчејн слој 2 означува растечки тренд во блокчејн индустријата. Овие решенија нудат потенцијал за подобрување на брзината на трансакцијата, приспособливоста и усогласеноста со регулативата. Бидејќи побарувачката за решенија за слој 2 продолжува да расте, јасно е дека единствената мрежа е недоволна. Индустријата има потреба од разновиден опсег на мрежи од слој 2 за да ги задоволи потребите на развивачите и корисниците кои се развиваат.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести