Вести

February 14, 2024

Повеќекратна теорија на компресија: потенцијален наплив на MSTR и импликации низ секторите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Во неодамнешниот твит, член на крипто заедницата откри револуционерна теорија во врска со компресија на флота на акции на MicroStrategy (MSTR). Поединецот елаборираше за она што тие го нарекоа „теорија на повеќекратна компресија“, повлекувајќи паралели помеѓу динамиката на тргување на GameStop (GME) за време на краткото стегање во 2021 година и моменталната ситуација со MSTR.

Повеќекратна теорија на компресија: потенцијален наплив на MSTR и импликации низ секторите

Според теоријата, компресија на флота на акции на MSTR, поттикната од комбинација на принуден волумен на страната за купување и еластични малопродажни инвеститори, го отсликува моделот забележан во GME за време на неговиот невиден пораст. Твитот предвидува дека MSTR, кој моментално се тргува со приближно 1,2 пати повеќе од нејзината нето актива, потенцијално би можел да забележи пораст на вредноста сличен на множителот на нето средства на GME, кој достигна 49 пати за време на краткото стегање.

Очекувањата се MSTR да тргува во близина на нето средствата забележани во 2021 година, околу четири пати, водени од фактори како што се зголемувањето на малопродажниот интерес за Биткоин и нахакан сентимент. Теоретичарот го припишува овој феномен на компресија на процентот на пасивни инвеститори во MSTR и промените во распределбите на поврзаните индекси.

Нахакан изглед на Самсон Моу

Одговарајќи на твитот, истакнатиот крипто-претприемач Самсон Моу го изрази својот нахакан став за MSTR, што укажува на чувството што го споделуваат многумина во крипто заедницата. Значителните поседувања на MicroStrategy од 190.000 BTC и 3,5 милијарди долари нереализирани добивки дополнително го зајакнуваат оптимизмот околу изгледите на компанијата.

Импликации низ различни сектори

Импликациите на оваа теорија се протегаат надвор од областа на финансиите, при што теоретичарот предупредува на потенцијални нарушувања во различни сектори, вклучително и владата, недвижностите, банкарството и вештачката интелигенција.

Како што MSTR продолжува да привлекува внимание во крипто заедницата, сцената е поставена за потенцијален пазарен пресврт, со застапникот на Биткоин, Самсон Моу, меѓу оние кои се нахакан за неговите перспективи.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести