Вести

October 31, 2023

Патот на Биткоин до нови врвови: увид од крипто аналитичарот Џејсон Пизино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Во неодамнешната стратегија за сесија, крипто аналитичарот Џејсон Пицино ги сподели своите сознанија за тоа кога биткоинот (BTC) би можел да го достигне своето следно највисоко ниво на сите времиња. Pizzino, кој има значителни следбеници на YouTube, ја истакна историската корелација помеѓу перформансите на Bitcoin и онаа на S&P 500.

Патот на Биткоин до нови врвови: увид од крипто аналитичарот Џејсон Пизино

Мечкин пазар и фази на акумулација

Пицино истакна дека Биткоинот вообичаено навлегува во мечкините пазари и во фазите на акумулација откако S&P 500 го достигна својот врв. Во моментов, со S&P 500 под својот историски максимум и потенцијално консолидирање во опсегот од 4.400 до 3.700, Pizzino предвидува дека S&P 500 може да закрепне и да постави нови високи во следните единаесет месеци. Ова закрепнување, исто така, може да го поттикне Биткоинот до нови височини.

Времепловот

Врз основа на неговата анализа, Pizzino проценува дека до септември 2024 година, S&P 500 веќе ќе има постигнато нови врвови, а Bitcoin би можел повторно да го таргетира нивото од 70.000 долари. Тој нагласи дека историски, S&P 500 достигна нови највисоки нивоа на сите времиња, додека Биткоинот е под својот врв. Од сега, Bitcoin се тргува по 34.318 долари.

Заклучок

Имајќи ги предвид историските обрасци и тековните пазарни услови, Pizzino сугерира дека на Bitcoin може да му преостанат околу 11 месеци во периодот на акумулација пред да се пробие од претходниот рекорд на сите времиња. Додека овие проценки се предмет на макроцикли и одредена толеранција во бројките, Пицино верува дека Биткоинот може да надмине 60.000 долари или дури 70.000 долари до втората половина на 2024 година.

Земе

Инвеститорите и ентузијастите треба да внимаваат на корелацијата помеѓу Биткоин и S&P 500. Разбирањето на историските обрасци може да обезбеди вредни сознанија за идните перформанси на Биткоин. Како и секогаш, од суштинско значење е да се спроведе темелно истражување и да се внимава кога се донесуваат инвестициски одлуки на нестабилниот пазар на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести