Вести

November 9, 2023

Пазарот на криптовалути забележа пораст на цените, што резултира со милиони долари вредни кратки ликвидации

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Во текот на изминатите 24 часа, пазарот на криптовалути доживеа пораст на цените, што резултираше со ликвидација на шорцеви Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) и Solana (SOL) во вредност од стотици милиони долари. Според податоците од платформата за следење блокчејн Coinglass, највисокото крипто средство по пазарна капа, Биткоин, ликвидираше кратки договори во вредност од над 131 милиони долари. Ethereum и Solana, исто така, беа сведоци на значителни ликвидации, со ликвидирани кратки договори во вредност од 48 милиони долари и 9,56 милиони долари, соодветно.

Пазарот на криптовалути забележа пораст на цените, што резултира со милиони долари вредни кратки ликвидации

Биткоин

Биткоинот моментално се тргува по 36.460 долари, што претставува добивка од 2,9% во последните 24 часа. Сепак, тој падна за 3,5% од седумдневниот максимум од 37.935 долари. Вкупниот износ на ликвидација за Биткоин во изминатиот ден е 170,5 милиони долари.

Етереум

Ethereum се тргува по 2.028 долари, што покажува пораст од 7,4% во последните 24 часа. Износот за ликвидација за Ethereum во овој период е 66,5 милиони долари.

Солана

Солана моментално се движи по 46,27 долари, што укажува на пораст од 8,4% во последните 24 часа. Вкупниот износ за ликвидација на Солана е 17,7 милиони долари.

Освен Биткоин, Етереум и Солана, значителни ликвидации доживеаја и други криптовалути. Chainlink (LINK) забележа 6,25 милиони долари кратки ликвидации и вкупно 9,9 милиони долари, додека Dogecoin (DOGE) беше сведок на бришење на кратки договори од 1,8 милиони долари и вкупни ликвидации од 7,95 милиони долари.

За да останете во тек со најновите вести за криптовалутите, претплатете се на нашите предупредувања по е-пошта и следете не на Твитер, Фејсбук и Телеграма.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести