Вести

October 31, 2023

Октомвриски унапредувања на дигитални средства: ЕТХ фјучерси ETF и пораст на цената на биткоинот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Октомври беше сведок на значителен напредок во просторот на дигитални средства. Оваа статија нагласува два клучни случувања што се случија.

Октомвриски унапредувања на дигитални средства: ЕТХ фјучерси ETF и пораст на цената на биткоинот

ЕТХ фјучерси ETF

На 2-ри октомври беа лансирани шест ETH Futures ETF, обезбедувајќи им на инвеститорите можност да инвестираат во ETH фјучерси. Овој потег отвори нови патишта за инвеститорите да добијат изложеност на пазарот на Ethereum.

Наплив на цената на биткоинот

Набргу по лансирањето на ETH Futures ETFs, Bitcoin доживеа извонреден пораст на цените. За помалку од еден час, цената на биткоинот се зголеми за 7,56%, достигнувајќи го врвот од 30.009 долари. Овој наплив првенствено беше поттикнат од гласините што кружеа за потенцијалното одобрување на апликацијата на BlackRock.

Овие случувања го покажуваат зголемениот интерес и активност во просторот на дигиталните средства. Инвеститорите сега имаат повеќе опции за диверзификација на нивните портфолија и капитализирање на потенцијалот на криптовалутите. Од клучно значење е инвеститорите да останат информирани и да ги следат овие случувања за да донесат информирани одлуки за инвестирање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести