Вести

November 27, 2023

Непознатиот „паметен кит“ заработува милиони тргувајќи со спакуван биткоин и открил неактивен паричник Ethereum ICO

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Непознат трговец со крипто создава бранови на пазарот тргувајќи со Wrapped Bitcoin (WBTC) и заработувајќи значителен профит. Овој трговец, наречен „паметен кит“, го привлече вниманието на услугата за следење блокчејн Lookonchain.

Непознатиот „паметен кит“ заработува милиони тргувајќи со спакуван биткоин и открил неактивен паричник Ethereum ICO

Трговската активност

Според Lookonchain, паметниот кит депонирал 1.957 WBTC во вредност од 74,6 милиони долари во Binance во петокот. WBTC е токен ERC-20 кој е поврзан со цената на БТК, дозволувајќи им на трговците да шпекулираат за Bitcoin додека остануваат во екосистемот Ethereum.

Паметниот кит постојано купуваше WBTC по ниски цени и ги продаваше по повисоки цени, што резултираше со импресивен профит. Еден паричник заработил 11,6 милиони долари, додека други два паричник заработиле по 6,3 милиони долари. Wallet 0xC9c6 повлече 1.744 WBTC (48,15 милиони долари) од Binance помеѓу 27 април и 14 јуни по просечна цена од 27.613 долари. Потоа, депонираше 1.744 WBTC (59,76 милиони долари) на Binance од 22 јуни до 24 ноември по просечна цена од 34.270 долари, со што профитираше приближно 11,6 милиони долари. Паричниците 0xc1C7 и 0x5c98 исто така се вклучија во слични стратегии за тргување, купувајќи WBTC по ниски цени и продавајќи ги кога цената беше висока, што резултираше со профит од околу 6,3 милиони долари секој.

Учесник на Ethereum ICO

Покрај трговските активности на паметниот кит, Lookonchain откри и паричник кој учествувал во почетната понуда на монети на Ethereum (ICO) пред речиси 10 години. По три години мирување, овој паричник одеднаш стана активен и депонираше 20.000 ETH (42,4 милиони долари) во друг паричник. Од оваа сума, 10 ETH на крајот беа депонирани на крипто берзата Kraken. Паричникот добил 100.000 ETH за време на ICO, кој чинел приближно 31.000 долари.

Заклучок

Успехот на непознатиот крипто трговец во тргувањето со Wrapped Bitcoin го нагласува потенцијалот за значителен профит на пазарот на криптовалути. Способноста на овој трговец постојано да купува ниско и да продава високо ја покажува важноста на времето и анализата на пазарот. Дополнително, откривањето на паричникот на учесникот на Ethereum ICO служи како потсетник за долгорочниот потенцијал на криптовалутите. Инвеститорите треба да останат информирани и да спроведат темелно истражување пред да донесат какви било инвестициски одлуки на нестабилниот крипто пазар.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести