Вести

November 2, 2023

Незапирливото рели на Солана и интеграција со Amazon AWS

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Незапирливиот митинг на Солана

Солана го продолжува своето незапирливо рели, добивајќи уште 12% во последните 24 часа и достигнувајќи ги највисоките нивоа во последните 14 месеци од 46 долари. Овој импресивен наплив му овозможи на Солана да ги врати сите загуби што ги доживеа по колапсот на крипто берзата FTX.

Незапирливото рели на Солана и интеграција со Amazon AWS

Ценовните бикови на Solana (SOL) остануваат под контрола, дури и кога крипто берзата FTX не уплати над 500 илјади Солана монети во вредност од 21 милион долари. Ова ја покажува отпорноста на цената на Солана наспроти значителните распродажби.

Со неодамнешниот раст на цените, Солана постигна месечни добивки од над 80%, надминувајќи ги сите други топ десет криптовалути со извонреден пораст од 350% од година до денес.

Ќе биде интересно да се види дали Солана може да ја задржи својата поддршка на 40 долари и потенцијално да предизвика понатамошен собир до 50 долари. Дополнително, DeFi TVL на Солана покажа значителна активност во последните недели, што укажува на зголемен интерес и учество.

Интеграција на Солана со Amazon AWS

На настанот Breakpoint 2023, Солана даде револуционерна објава во врска со нејзината интеграција со веб-услугите на Amazon (AWS). Преку апликацијата Node Runner, јазлите на Солана сега се достапни на AWS за прв пат.

Овој развој е голем чекор напред, бидејќи ја подобрува пристапноста на мрежата на Солана до претпријатијата и бизнисите ширум светот. Со пристап до јазлите на Солана преку AWS, распоредувањето на јазлите за консензус и далечински повици за процедури (RPC) е рационализирано, со што се елиминира потребата за обемна техничка експертиза. Оваа интеграција им дава овластување на претпријатијата беспрекорно да ги поврзат своите децентрализирани апликации (dApps) со блокчејнот Solana, отклучувајќи ја неговата висока пропусност и економични трансакции.

Дан Алберт од Фондацијата Солана ја изрази својата возбуда за овој напредок, велејќи: „Ова претставува значајна пресвртница за екосистемот Солана. Експертизата потребна за водење на јазол е значително намалена, што го прави полесно од кога било распоредувањето на Солана.'

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести