Вести

October 31, 2023

Најлошото сценарио на Биткоин: претстои потенцијален пад на цената и нестабилност

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Широко следен крипто аналитичар даде увид во тоа како би можело да изгледа „најлошото сценарио“ за Биткоин (BTC) што води до очекуваниот настан за преполовување во април 2024 година.

Најлошото сценарио на Биткоин: претстои потенцијален пад на цената и нестабилност

Можност за повторување

Аналитичарот сугерира дека БТК потенцијално може да следи слична шема на цени како во 2015 година, која исто така беше година пред преполовување. Ова може да резултира со повеќемесечна фаза на акумулација, при што опсегот на повторна акумулација ќе се формира на високи во наредните недели.

Алтернативно сценарио

Сепак, аналитичарот презентира и алтернативно сценарио засновано на шемата пред преполовување од 2019 година. Во овој случај, БТК може да доживее пад од над 40% од сегашната вредност за да ги елиминира слабите раце пред да ја продолжи својата нагорна траекторија.

Најлошо сценарио

Најлошото сценарио, според аналитичарот, би вклучило БТК повторно да ја посети марката од 20.000 долари во следните пет и пол месеци пред преполовувањето. Ова би претставувало значителен пад од 42% од неговата сегашна цена. Аналитичарот признава дека таквото сценарио е малку веројатно, бидејќи најлошите сценарија обично имаат мала веројатност да се случат.

Нестабилност на нови височини

Аналитичарот, исто така, ја нагласува историската нестабилност на БТК кога ќе достигне нови годишни максимални вредности, како што се гледа во 2023 година. Можноста за подлабоко враќање до 20.000 долари се смета за најлошото сценарио, иако историјата сугерира дека тоа е можност.

Заклучок

Како заклучок, увидите на аналитичарот обезбедуваат вредни информации за инвеститорите во Биткоин. Иако најлошото сценарио за значителен пад на цената е малку веројатно, од суштинско значење е да се биде свесен за потенцијалот за нестабилност и промени на пазарот. Инвеститорите треба да бидат претпазливи и да спроведат темелно истражување пред да направат какви било високоризични инвестиции во Биткоин или други криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести