Вести

October 31, 2023

Нахакан став на Galaxy Digital за Bitcoin и Ethereum: оптимистичка перспектива за Crypto и DeFi

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Нахакан став на Galaxy Digital за Bitcoin и Ethereum

Galaxy Digital, крипто-инвестициската фирма предводена од Мајк Новограц, неодамна даде неколку нахакан изјави за иднината на криптовалутите. Фирмата е уверена дека Комисијата за хартии од вредност на САД (КХВ) ќе одобри место за размена на Bitcoin фонд (ETF) оваа година. Покрај тоа, Galaxy Digital активно инвестира во Bitcoin и Ethereum на децентрализираните платформи за кредитирање Aave и Compound.

Нахакан став на Galaxy Digital за Bitcoin и Ethereum: оптимистичка перспектива за Crypto и DeFi

Диверзификација на позициите и искористување на DeFi

Според извештаите, Galaxy Digital депонирал значителна количина на Bitcoin и Ethereum во Aave и Compound. Фирмата депонираше 4.168 Wrapped Bitcoin (WBTC) во вредност од 142 милиони долари и 16.000 Ethereum во вредност од 28,6 милиони долари. За возврат, позајми 71,6 милиони USDT и 21,9 милиони USDC од овие платформи. Овој потег не само што ги диверзифицира позициите на Galaxy Digital, туку и го демонстрира неговиот нахакан став кон индустријата за децентрализирани финансии (DeFi).

Влијание врз Aave и Compound

Веста за инвестицијата на Galaxy Digital имаше позитивно влијание врз цените на Aave (AAVE) и Compound (COMP). Во изминатите 24 часа, ААВЕ бележи пораст од 5%, додека КОМП бележи пораст од 3%. Овие придобивки се дел од поголем митинг на пазарот DeFi, кој беше предводен од неодамнешниот пораст на интересот околу потенцијалното одобрување на Bitcoin ETF.

Иднината на Bitcoin и Ethereum

Мајк Новограц, извршниот директор на Галакси Дигитал, е уверен дека ДИК во блиска иднина ќе го одобри местото за биткоин ЕТФ. Тој верува дека конструктивните дискусии помеѓу издавачите на Bitcoin ETF и ДИК укажуваат на тоа дека одобрувањето е неизбежно. Доколку биткоин ETF биде одобрен, Galaxy Digital предвидува дека би можел да привлече прилив од 14,4 милијарди долари во првата година. Понатаму, фирмата очекува цената на Биткоинот да се зголеми за речиси 74,1% во првата година по лансирањето на ЕТФ.

Во моментов, Bitcoin се тргува за 34.239 долари, што покажува зголемување од 0,70% во изминатите 24 часа и зголемување од 15% во изминатата недела. Истражувањето на Matrixport сугерира дека Биткоинот би можел да достигне 45.000 долари до 2023 година и 125.000 долари до декември 2024 година. Слично на тоа, Ethereum исто така забележа пораст од 0,70% во изминатите 24 часа и моментално се тргува со 1.788 долари.

Заклучок

Насилниот став на Galaxy Digital за Bitcoin и Ethereum, како и неговата инвестиција во Aave и Compound, ја нагласува довербата на фирмата во иднината на криптовалутите и индустријата DeFi. Со потенцијалното одобрување на Bitcoin ETF на хоризонтот, цените на Bitcoin и Ethereum се очекува да се зголемат. Инвеститорите треба внимателно да ги следат овие случувања бидејќи тие би можеле да имаат значително влијание на пазарот на крипто.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести