Вести

October 31, 2023

Нахакан митинг на Биткоин се соочува со притисок на снабдување на ниво од 35.000 долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Биткоинот доживува силен нагорен тренд од средината на октомври, носејќи обновен оптимизам на пазарот на криптовалути. Цената на БТК се зголеми за 32,55% од последното ниско ниво од 26.560 долари, достигнувајќи го максимумот од 500 дена од 35.263 долари. Сепак, релито се соочува со притисок на понудата на ниво од 35.000 долари, што предизвикува загриженост за одржливоста на куповниот интерес.

Нахакан митинг на Биткоин се соочува со притисок на снабдување на ниво од 35.000 долари

Нахакан модел го подготвува следниот скок

Присуството на интензивно надземно снабдување се рефлектира во свеќата за отфрлање со долг фитил од 35.000 долари. Сепак, пробивањето над шемата на знаменцето може да ја постави сцената за брз скок од 6% во цената на БТК. Обемот на тргување во текот на денот во Биткоин е 16,8 милијарди долари, што укажува на добивка од 13%.

Извор: Tradingview

Консолидација и нахакан продолжување

Поради притисокот на понудата на ниво од 35.000 долари, Биткоинот се тргува настрана во последните недели. Оваа консолидација создаде несигурност во расположението на пазарот, што резултира со настрана или корективна акција кај неколку алткоини.

На графиконот со временска рамка од 4 часа, цената на БТК формира нахакан шаблон за продолжување, познат како знаменце. Овој модел најчесто се забележува кај воспоставените нагорни трендови, дозволувајќи им на купувачите да го вратат нагорниот импулс за следниот скок. Сè додека двете конвергирани трендови на моделот на знаменце остануваат недопрени, монетата најверојатно ќе ја продолжи фазата на консолидација.

Инвеститорите кои ја бараат следната долга можност треба да внимаваат на пробивање над горната линија на трендот на моделот. Ваквиот пробив може да ослободи акумулација на нахакан енергија, придвижувајќи го Биткоин до брз напредок од 6%, достигнувајќи приближно 36.500 долари. Поамбициозна цел би била должината на шаблонот на столбот, што сугерира потенцијално рели до максимум од 42.000 долари.

Тренд линија за закана и отпор за корекција

Додека краткорочните изгледи изгледаат нахакан, важно е да се забележи дека цената на БТК моментално лебди околу долготрајната линија на отпор во рамките на шемата на каналот. Историските податоци покажуваат дека повторното тестирање на оваа линија често доведува до зголемен притисок на понудата и значителни корекции на цените. Затоа, секое движење околу ова ниво на отпор може да има значително влијание врз цената на Биткоинот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести