Вести

November 1, 2023

Навигација низ регулаторниот пејзаж на Web3 за раст и усвојување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Некои луѓе во крипто заедницата долго време претпоставуваа дека Web3 природно ќе го следи истиот пат како што го правеше Интернетот во 1990-тите. Сепак, оваа претпоставка ги занемарува регулаторните предности што ги уживаше раната веб-страница, како што се отсуството на данок на промет и правната заштита обезбедена со актите како што се Законот за авторски права на дигиталниот милениум и Законот за пристојност на комуникацијата. Овие регулаторни ветрови одиграа значајна улога во успехот на Интернет. Важно е да се препознае дека Web3 ја нема истата поволна регулаторна средина и ќе се соочи со различни предизвици. Додека се движиме во развојот на Web3, од клучно значење е да се разгледа регулаторниот пејзаж и да се работи на создавање рамка за поддршка за нејзиниот раст и усвојување.

Навигација низ регулаторниот пејзаж на Web3 за раст и усвојување
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести