Вести

February 13, 2024

Критичниот отпор на XRP и потенцијалното повторно следење: загриженост за инвеститорите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

XRP достигна критичен отпор. Токенот доживеа период на нахакан импулс, привлекувајќи го вниманието на инвеститорите и трговците. Сепак, неодамнешното дејство на цените укажува на намалување од 26-дневната ЕМА, ниво кое обично не е силен отпор за средствата на робусниот пазар на букви.

Критичниот отпор на XRP и потенцијалното повторно следење: загриженост за инвеститорите

Важноста на 26-дневната ЕМА

26-дневниот EMA, кој делува како барометар за краткорочното расположение на пазарот, се покажа како камен на сопнување за цената на XRP. Неуспехот да се пробие над оваа линија сигнализира слабост во непосредната нагорна траекторија на средството. За средства во солиден нагорен тренд, надминувањето на 26 EMA треба да биде релативно едноставно. Затоа, неспособноста на XRP да го стори тоа може да предизвика проблеми за неговата краткорочна перспектива.

Загриженост за брзо враќање

Ако XRP продолжи да се негира на 26-дневната ЕМА, веројатноста за брзо поправање станува примарна грижа. Падот на цената по таквото одбивање може да иницира значителен пад на релито, што е несакано сценарио за XRP. Тоа е критичен период за средството, бидејќи треба да ги задржи своите неодамнешни придобивки за да ја потврди довербата на своите инвеститори и да укаже на можноста за континуиран нагорен тренд.

Нивоа на поддршка и отпор

Во однос на специфичните нивоа на поддршка и отпор, XRP покажува јасна локална поддршка околу ознаката од 0,38 долари, ниво што историски делуваше и како под и како плафон за движењата на цените. Ова ниво на поддршка е од клучно значење, бидејќи прекинот под него може да го зајакне нарушеното расположение и потенцијално да доведе до дополнително опаѓање кон пониските зони за поддршка.

Од друга страна, нивото на локалниот отпор моментално е приближно 0,56 долари, усогласувајќи се со 26-дневната ЕМА што предизвикува тековни тешкотии. Одлучувачки прекин над овој отпор може да ја поништи тезата на надолна линија и да го врати XRP на патот кон закрепнување, веројатно отворајќи ги вратите за тестирање на повисоки нивоа на отпор формирани од минатите врвови на цените или психолошките прагови.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести