Вести

February 12, 2024

Институционалните инвеститори предизвикуваат прилив од 1,1 милијарди долари на пазарот на крипто

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Крипто екосистемот доживеа значителен прилив на средства од институционални инвеститори, според податоците од CoinShares. Во својот неделен извештај, CoinShares откри дека вкупниот прилив на крипто-пазарот достигна 1,1 милијарди долари, со што протокот од годината до денес изнесува 2,7 милијарди долари.

Институционалните инвеститори предизвикуваат прилив од 1,1 милијарди долари на пазарот на крипто

Импресивно прикажување на крипто пазарот

Изминатата недела беше една од најамбициозните за крипто-пазарот оваа година, со пораст на приливот на капитал. Како резултат на тоа, средствата под управување (AUM) за крипто фирмите достигнаа 59 милијарди долари, што е највисоко од почетокот на 2022 година.

Видете ги биткоин ETF-ите кои ги водат приливите

Поголемиот дел од приливите забележани беа од производите на spot Bitcoin ETF, со вкупно 1,1 милијарди долари. Имено, iShares Bitcoin Trust (iBIT) на BlackRock доби прилив од 693,6 милиони долари, додека FBTC на Fidelity Investment привлече 522,6 милиони долари.

Одлив на GBTC рекорди на Grayscale Investment

Сепак, GBTC на Grayscale Investment доживеа одлив од 414,8 милиони долари во текот на изминатата недела, неутрализирајќи дел од приливите. Од друга страна, производот Ark 21Shares забележа пораст од 23,5 милиони долари, со што стана третиот фонд кој се приклучи на клубот од 1 милијарда долари AUM.

Алткоините, исто така, придонесуваат за приливите

Додека Bitcoin беше главниот фокус, другите врвни алткоини исто така привлекоа институционални инвеститори. Ethereum (ETH) доби вкупно 16,5 милиони долари, а Cardano (ADA) успеа да обезбеди прилив од 6,1 милиони долари. Сепак, алткоините како Solana (SOL), XRP и Tron (TRX) имаа значително помал придонес.

Следуваат посветли денови за Биткоин

И покрај неодамнешната нестабилност на пазарот, цената на Биткоинот се приближува до границата од 50.000 долари. Со тековниот тренд на институционална акумулација, постои оптимизам за иднината на врвната криптовалута.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести