Вести

November 8, 2023

Здружението Арагон се распушта, нуди откуп на Ethereum за носителите на ANT

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Здружението Арагон (АА), организацијата зад Арагон (ANT), децентрализирана платформа за управување на блокчејнот Ethereum (ETH), го објави своето распуштање. Како дел од овој процес, АА ќе распореди 86.343 ETH, што е еквивалентно на приближно 163 милиони долари, за да понуди откуп на Ethereum за имателите на ANT.

Здружението Арагон се распушта, нуди откуп на Ethereum за носителите на ANT

Стапка на откуп

Според соопштението, имателите на токенот за управување, ANT, ќе можат да ги откупат своите монети по фиксна стапка од 0,0025376 ETH по ANT.

Причина за распуштање

АА објаснува дека одлуката за распуштање на здружението е донесена со цел да се решат тензиите во рамките на проектот и да се препушти контролата на трезорот директно на имателите на АНТ. Здружението наведува дека по неколку години вртење на производи, имало премалку ANT токени во оптек, што резултирало со значителен јаз помеѓу вредноста на благајната и пазарната капа на токените. Оваа ситуација ја доведе во опасност мисијата на Арагон и доведе до заклучок дека сегашната структура не може да се поправи.

Посветеност на обврски и регулаторни прашања

Покрај откупите за ЕТХ, АА има посветено 11 милиони долари за покривање на своите неисплатени обврски и борба против регулаторните прашања. Здружението планира да ја продолжи својата мисија во структура фокусирана на производи.

Земе

Раскинувањето на Здружението Арагон и понудата на откупи на Ethereum за имателите на ANT означува значителна промена во управувањето со платформата Арагон. Оваа одлука има за цел да ги реши тензиите во рамките на проектот и да обезбеди подиректна контрола на благајната на имателите на АНТ. Посветеноста на здружението за покривање на обврските и решавање на регулаторните прашања ја покажува нејзината посветеност кон обезбедување непречена транзиција. Сопствениците на ANT сега имаат можност да ги откупат своите токени по фиксна стапка, овозможувајќи им да учествуваат во иднината на проектот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести