Вести

October 31, 2023

Зголемувањето на цената на Ethereum, нагорниот момент и растот на DeFi го поттикнуваат интересот на инвеститорите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Цената на Ethereum (ETH) постојано расте, што укажува на силен нахакан стисок со поддршка над 1.800 долари. Инвеститорите се оптимисти во врска со долгорочните перспективи на Ethereum и се позиционираат пред следниот раст на пазарот.

Зголемувањето на цената на Ethereum, нагорниот момент и растот на DeFi го поттикнуваат интересот на инвеститорите

Нахакан моментум

Октомври беше особено нахакан месец за Ethereum, со значително намалени корекции. Трговците кои ги држат своите долги позиции веројатно ќе видат дека цената на Ethereum брзо го затвора јазот на 2.000 долари. Исто така, постои можност за втора фаза на опоравување, со што цената ќе достигне 3.000 долари.

Индикатор MACD

Индикаторот за движечка просечна конвергенција на дивергенција (MACD) сугерира дека нагорниот тренд на Ethereum е далеку од завршен. Неодамнешното превртување на сината линија MACD над црвената сигнална линија на 20 октомври генерира јасен сигнал за купување. Бидејќи повеќе трговци бараат изложеност на ETH, прашање на време е кога цената ќе достигне 2.000 долари.

Шема на Златен крст

Преминувањето на 21-дневниот експоненцијален поместен просек (EMA) над сигналната линија формира златна вкрстена шема, што укажува на нахакан изглед. Овој модел сугерира дека патот на најмал отпор за Ethereum е нагоре.

Тековна цена и поддршка

Од понеделник, цената на Ethereum се тргува на 1.816 долари, што е раст од 8% во последните седум дена. За да го одржат нагорниот тренд, биковите треба да ја задржат непосредната поддршка на 1.815 долари. Сепак, краткото повлекување до 1.800 долари може да го обезбеди потребниот моментум за следниот период до 2.000 долари.

Можност за инвеститори

Инвеститорите кои беа настрана од нахакан тренд во октомври може да ја поздрават корекција бидејќи претставува можност да купат Ethereum по пониска цена. Очекувањето на поголем пробив над 2.000 долари го поттикнува интересот на инвеститорите.

Staked Ether и DeFi Growth

Децентрализираниот сектор за финансии (DeFi) во екосистемот Ethereum доживува значителен раст. Транзицијата од консензус алгоритам за докажување на работа (PoW) во консензус на доказ за удел (PoS) придонесе за овој раст. Во моментов, 22,8 милијарди долари од вкупната заклучена вредност (TVL) во DeFi системите отпаѓаат на Ethereum. Само во октомври, ETH TVL се зголеми за 3 милијарди долари.

Вложуван етер во подем

Staked Ether постојано расте и сега сочинува речиси една четвртина од вкупната понуда на мрежата. Над 28 милиони ЕТХ се вложувани во различни паметни договори, а предничат платформи како Lido и Rocket Pool. Ова зголемување на уделот етер ја одразува довербата и долгорочниот поглед на инвеститорите за Ethereum.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести