Вести

February 13, 2024

Зголемен интерес за XRP: 33 милиони долари префрлени, движење на цените и шпекулации

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Во серија трансакции со висока вредност, XRP токени во вредност од над 33 милиони долари беа префрлени од Binance, една од водечките берзи за криптовалути во светот, во непознати паричници. Овие трансфери го привлекоа вниманието на заедницата XRP и поттикнаа шпекулации за потенцијалните стратегии за акумулација на китовите XRP.

Зголемен интерес за XRP: 33 милиони долари префрлени, движење на цените и шпекулации

Зголемен интерес за XRP

Според Whale Alert, популарна услуга која ги следи главните трансакции со криптовалути, трансферите се случиле во три одделни трансакции, во вкупна вредност од над 33 милиони долари. Сопствениците на паричниците остануваат неидентификувани. Овие движења не само што се издвојуваат поради нивната големина, туку сугерираат и зголемен интерес за XRP, што веројатно укажува на доверба во неговите идни пазарни перформанси.

Движење на цените и обем на тргување

Како што се случија овие големи трансфери, цената на XRP доживеа благ пораст. Моментално по цена од 0,5295 долари, XRP забележа пораст од 1,84% во последните 24 часа и пораст од 5,24% во текот на изминатата недела. 24-часовниот обем на тргување на XRP исто така се зголеми за 20,43% на 985,788,070 долари. Дополнително, податоците на CoinGlass покажуваат значителен пораст на отворениот интерес за XRP, кој се искачи за 5,39% на 640,67 милиони долари во последните 24 часа.

Анализа и шпекулации

Овие случувања доаѓаат во време кога поширокиот пазар на криптовалути покажа нахакан однесување, при што Bitcoin неодамна ја надмина границата од 50.000 долари. Сепак, и покрај позитивните знаци и зголемената активност околу XRP, таа допрва треба да доживее масовен митинг како и другите криптовалути. Ова несовпаѓање доведе до зголемена контрола и анализа од страна на инвеститорите и пазарните гледачи.

Како заклучок, трансферот на токени XRP во вредност од 33 милиони долари од китовите покрена прашања и шпекулации за иднината на XRP. Зголемениот интерес за XRP, заедно со движењето на цените и зголемениот обем на тргување, укажува на потенцијална позитивна перспектива. Сепак, потребна е дополнителна анализа за да се утврди влијанието на овие трансфери на пазарот. Инвеститорите и учесниците на пазарот треба внимателно да ги следат случувањата околу XRP за да донесат информирани одлуки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести