Вести

October 31, 2023

Датотеки Roundhill за ETF повик покриен со биткоин: најнов развој во подемот на Bitcoin ETF

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Како што развојот на настаните околу одобрувањето на Bitcoin ETF фаќа пареа, се повеќе и повеќе играчи се подготвени да се приклучат на бандата. Високиот ЕТФ аналитичар на Блумберг, Ерик Балчунас, откри дека Roundhill, финансиски играч регистриран во SEC, поднел барање за повик покриен со Bitcoin ЕТФ.

Датотеки Roundhill за ETF повик покриен со биткоин: најнов развој во подемот на Bitcoin ETF

Нов Биткоин ЕТФ на пазарот?

Roundhill Investments, регистриран инвестициски советник специјализиран за обезбедување револуционерни решенија за ETF, неодамна поднесе апликација за ETF повик покриен со Bitcoin. Овој ETF ќе се состои од фјучерси на биткоин ЕТФ и ќе се вклучи во пишувањето на опции за повик и ставање за да генерира приход.

Јасно е дека финансиските играчи истражуваат начини да понудат изложеност на Биткоин на нивните институционални клиенти. Неподготвеноста на ДИК да одобри место за Bitcoin ETF ги принуди финансиските институции да создадат решенија со лансирање на други производи, како што е фјучерсот на Bitcoin ETF. Сепак, крипто заедницата сака ETF што им овозможува на корисниците директно да држат биткоини.

Тековни ETF случувања

Цената на БТК доживеа силен митинг, достигнувајќи 35.000 долари, во услови на позитивниот развој на настаните околу одобрувањето на Bitcoin ETF, кое се очекува во следните неколку месеци. И покрај делумното подобрување, цената на Биткоинот остана стабилна, задржувајќи се до нивото од 34.000 долари.

Претседателот на ДИК Гери Генслер потврди дека комисијата во моментов разгледува 8-10 апликации за физички Bitcoin ETF. Овие обелоденувања, како одраз на можна трансформација на пазарот, се совпаѓаат со извонреден пораст на вредноста на Биткоин, засилувајќи ги очекувањата од засегнатите страни. Понатаму, Генслер го нагласи прецизното испитување што персоналот го применува на овие апликации, истакнувајќи го сеопфатниот процес на ревизија на регулаторното тело.

Аналитичарите имаат измешани мислења за тоа како цената на БТК ќе реагира по одобрувањето на ЕТФ. Некои веруваат дека митингот на Биткоин веќе е проценет за претстојниот ЕТФ, додека други очекуваат дека капиталот од златото ќе се влее во ЕТФ на Биткоин по одобрувањето од ДИК.

Заклучок

Подемот на Bitcoin ETF доби значителен импулс, а најновиот развој на Roundhill е неодамнешното поднесување за повик покриен со Bitcoin ETF. Додека финансиските играчи истражуваат начини да понудат изложеност на Bitcoin на институционални клиенти, побарувачката за директен Bitcoin ETF останува висока во крипто заедницата. Тековниот развој на ЕТФ, вклучително и прегледот на ДИК за повеќе апликации и позитивното влијание врз цената на Биткоин, укажуваат на потенцијална трансформација на пазарот. Сепак, аналитичарите имаат различни ставови за идното движење на цените на одобрувањето на БТК по ЕТФ. Бидејќи индустријата со нетрпение ја очекува одлуката на ДИК, засегнатите страни треба внимателно да ги следат овие случувања и нивните потенцијални импликации за пазарот на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести