Вести

November 15, 2023

Биткоинот е подготвен за пораст и покрај неодамнешниот пад, предвидува аналитичарот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Аналитичарот кој прави навремени повици за Bitcoin (BTC) неодамна верува дека кралот на крипто е сè уште подготвен за голем пораст и покрај вчерашниот пад.

Биткоинот е подготвен за пораст и покрај неодамнешниот пад, предвидува аналитичарот

Техничка анализа

Според трговецот, Биткоинот е во последните фази на корективниот потег на бранот четири, откако падна на 24-часовен минимум од околу 35.266 долари. Трговецот ја користи теоријата на Елиотовиот бран во неговата анализа, која предвидува идно дејство на цените следејќи ја психологијата на толпата која има тенденција да се манифестира во бранови. Во оваа теорија, нахакан имот поминува низ митинг со пет бранови, при што брановите еден, три и пет се движат нагоре, додека брановите два и четири се периоди на консолидација.

Шема на растечки триаголник

Трговецот сугерира дека Биткоинот формира растечки триаголник на долната временска рамка, што укажува на потенцијално продолжување на нагорниот тренд. Овој модел често се среќава во бранови четири и може да доведе до значително движење наопаку.

Ниво на пробивање

Гледајќи го графиконот на трговецот, прекин на нивото од 38.000 долари ќе го означи крајот на бранот четврти и ќе го поттикне БТК кон целта од околу 44.000 долари.

Намален отворен интерес

Неодамнешното повлекување на цената на Биткоин резултираше со значително намалување на отворениот интерес, кој го следи вкупниот број на извонредни договори за фјучерси на БТК. Трговецот верува дека со прекумерна моќ надвор од сликата, БТК сега е во позиција да почне да се движи нагоре.

Заклучок

И покрај неодамнешниот пад, аналитичарот останува нахакан за изгледите на Биткоин и очекува падовите да се купат агресивно. Целта на трговецот за БТК е околу 44.000 американски долари, а пробивањето над нивото од 38.000 долари ќе го потврди крајот на корективниот бран четири. Инвеститорите треба да ја направат својата должна анализа пред да направат какви било високоризични инвестиции во Биткоин или други криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести