Вести

November 1, 2023

Биткоинот влегува на пазарот на бикови: аналитичарот предвидува пазарна капа од 20 трилиони долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Трговец кој прецизно го нарече падот на Биткоин во мај 2021 година, верува дека кралскиот крипто официјално влезе на пазарот на бикови. Псевдонимниот аналитичар Дејв бранот посочува дека индикаторот за дивергенција на конвергенција (MACD) во движење на Биткоин на месечната табела се преврте на нахакан откако го премина нултото ниво.

Биткоинот влегува на пазарот на бикови: аналитичарот предвидува пазарна капа од 20 трилиони долари

Биткоинот како безбедно засолниште

Dave the Wave предвидува дека инвеститорите од традиционалните финансии сè повеќе ќе инвестираат во Биткоин како безбедно засолниште од неизвесните макроекономски услови, слично на тоа како златото традиционално се перципира. Тој верува дека институционалната инвестиција во Биткоин ќе ја зголеми пазарната капа на БТК до 20 трилиони долари во наредните децении, што е повеќе од 3.000% зголемување од неговата сегашна вредност.

Споредување на Биткоин со злато

Dave the Wave го споредува Биткоинот со злато, изјавувајќи дека ќе функционира исто како златото за големи пари, служејќи како макро осигурување. Тој забележува дека пазарната капа на Биткоин моментално е далеку под пазарната капа на златото од 13 трилиони долари, но тој очекува БТК да се приближи до тоа ниво во иднина.

Тековен статус на пазарот

Во моментот на пишување, Биткоин има пазарна вредност од 672 милијарди долари и се тргува по 34.414 долари.

Заклучок

Биткоинот официјално влезе на пазарот на бикови, според аналитичарот Дејв д Вејв. Тој предвидува дека институционалните инвестиции во Биткоин ќе продолжат да се зголемуваат, носејќи ја пазарната капа на БТК до нови височини. Инвеститорите од традиционалните финансии се очекува да го гледаат Биткоинот како безбедно засолниште, слично на златото. Со својот потенцијал да достигне пазарна капа од 20 трилиони долари во наредните децении, вредноста на Биткоин може да се зголеми за над 3.000%. Останува да се види како биткоинот ќе се спореди со златото, но Дејв бранот верува дека БТК ќе се приближи до пазарната капа на златото во иднина.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести