Вести

November 7, 2023

Акциите на компанијата се намалуваат поради разочарувачките приходи и насоките во третиот квартал, и покрај силните годишни перформанси

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Во пост-пазарната акција, акциите на компанијата беа пониски за 5,8%, бидејќи приходите во 3-тиот квартал беа срамежливи од проценките на аналитичарите и насоките кои исто така беа разочарани. Овој пад доаѓа и покрај фактот што за годината, акциите на компанијата се зголемија за околу 18%, надминувајќи го авансот од 14% на S&P 500.

Акциите на компанијата се намалуваат поради разочарувачките приходи и насоките во третиот квартал, и покрај силните годишни перформанси

Разочарувачките приходи и насоките во третиот квартал доведоа до пад на цената на акциите на компанијата. Аналитичарите очекуваа повисоки бројки за приходите, но реалните резултати не беа пониски од овие проценки. Дополнително, насоките дадени од компанијата за идните перформанси беа исто така под очекувањата.

И покрај ова назадување, вреди да се напомене дека акциите на компанијата се покажаа добро во целост оваа година, надминувајќи го поширокиот пазар. Инвеститорите можеби ќе сакаат да ги земат предвид овие позитивни перформанси кога ги оценуваат долгорочните перспективи на компанијата.

Како заклучок, акциите на компанијата доживеаја пад во пост-пазарното тргување поради помалите од очекуваните приходи во 3-тиот квартал и разочарувачките насоки. Сепак, важно е да се признае дека акциите на компанијата се покажаа добро во споредба со поширокиот пазар. Инвеститорите треба внимателно да ги проценат долгорочните изгледи на компанијата пред да донесат какви било инвестициски одлуки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести