Вести

February 13, 2024

Активноста на Илон Маск на Твитер предизвикува насилни чувства бидејќи биткоинот надмина 50.000 долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Илон Маск, влијателниот извршен директор на Tesla, X (поранешен Twitter), SpaceX и други технолошки компании, доби бран позитивни и нахакан коментари од заедницата за криптовалути на Twitter. Овој наплив на расположение доаѓа откако цената на Биткоин ја надмина границата од 50.000 долари.

Активноста на Илон Маск на Твитер предизвикува насилни чувства бидејќи биткоинот надмина 50.000 долари

Напливот на биткоин и главната причина зад него

Зголемувањето на цената на биткоинот може да се припише на континуираната акумулација на масивни делови од БТК од Биткоин ЕТФ во текот на изминатиот месец. Овие средства базирани на спот беа одобрени од Комисијата за хартии од вредност во јануари. На 12 февруари, Биткоин достигна рекордно ниво на цени над 50.000 долари.

Според VC инвеститорот и претприемач Ентони Помплијано, Биткоинот стана омиленото средство на Вол Стрит. Додека рударите произведуваат 900 BTC дневно, издавачите на Bitcoin ETF стекнуваат 12,5 пати повеќе од таа сума. Помплијано верува дека овој тренд ќе доведе до нов историски максимум за Биткоин.

Насилна изјава за БТК на Самсон Моу

Самсон Моу, извршен директор на 3 јануари и максималист на Биткоин, очекува Биткоинот неочекувано да се искачи до 1 милион долари. Тој истакнува дека во 2017 година, Биткоинот порасна 20 пати во рок од девет месеци без никакви фундаментални промени во динамиката на пазарот. Моу верува дека масовните приливи од стотици милиони долари во Биткоин ЕТФ секој ден ќе ја поттикнат цената уште поголема.

Mow сугерира дека ако некому му е тешко да поверува во 20 пати зголемување на цената на Биткоинот, треба да почека БТК да достигне 100.000 долари и потоа да очекува пораст на цената за 10 пати.

Како заклучок, неодамнешната активност на Илон Маск на Твитер предизвика нагорни чувства во заедницата на криптовалути бидејќи Биткоинот надминува 50.000 долари. Континуираната акумулација на Биткоин од страна на ЕТФ и вербата во потенцијалот на Биткоин за значителен раст на цените придонесуваат за позитивните изгледи за пазарот на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести