Tether

November 2, 2023

Northern Data AG обезбедува договор за заем од 575 милиони евра со Tether за проширување и развој

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Northern Data AG, една од најголемите европски компании за рударство на Bitcoin, објави дека склучила договор за заем со групацијата Tether. Договорот за заем, кој ги вклучува North Data AG и неговите подружници, обезбедува средства за финансирање на долг од 575 милиони евра.

Northern Data AG обезбедува договор за заем од 575 милиони евра со Tether за проширување и развој

Финансирањето на долгот го поттикнува развојот

Договорот за заем со Tether групацијата му овозможува на Northern Data AG да направи дополнителни инвестиции во сите нејзини подружници, вклучувајќи ги Taiga Cloud, Ardent Data и Peak Mining. Ова ќе поттикне понатамошен раст и развој на компанијата.

Финансирањето ќе биде искористено за стекнување дополнителен софистициран хардвер, проширување на центрите за податоци на компанијата преку жестоките центри за податоци и зголемување на нејзините операции за рударство Bitcoin преку Peak Mining. Ова ќе му овозможи на Northern Data AG да ги прошири своите понуди како давател на услуги во облак со генеративна вештачка интелигенција во Европа.

Тетер се издигнува

Тетер, издавач на стабилни coin, неодамна објави значителни придобивки во својата финансиска стабилност. Извештајот за атестирање на компанијата за Q3 открива дека речиси 85,7% од нејзините вкупни резерви се чуваат во готовина и парични еквиваленти, што претставува историски максимум за компанијата. Ова ја нагласува мисијата на Tether да одржува крипто ликвидност и стабилност.

Неодамнешното соопштение на Tether доведе до маргинални добивки во цената на Tether, при што трговците и инвеститорите внимателно ги следат потенцијалните промени на цените.

Како заклучок, договорот за заем на Northern Data AG со Tether групацијата обезбедува значителен поттик за развојните и плановите за проширување на компанијата. Дополнително, силната финансиска стабилност на Tether дополнително ја подобрува довербата на пазарот на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести