Tether

October 31, 2023

Тетер ја подобрува финансиската стабилност со рекордни готовински резерви

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Tether, издавач на stablecoin, објави значително подобрување во својата финансиска стабилност, според неговиот извештај за атестирање во кварталот 3. Извештајот открива рекордни 85,7% од нејзините вкупни резерви сега се чуваат во готовина и парични еквиваленти. Оваа бројка претставува највисок процент во историјата на компанијата, нагласувајќи ја посветеноста на Tether за одржување на ликвидноста и стабилноста во нестабилниот крипто екосистем.

Тетер ја подобрува финансиската стабилност со рекордни готовински резерви

Клучните точки:

  • Извештајот за атестирање на Tether за Q3 покажува значително подобрување на финансиската стабилност.
  • 85,7% од вкупните резерви на Tether се чуваат во готовина и парични еквиваленти, што е највисок процент во историјата на компанијата.
  • Tether демонстрира внимателен пристап кон финансиското управување со стратешка распределба на средствата.
  • Компанијата поседува 72,6 милијарди долари во американски државни записи, 1,7 милијарди долари во биткоин и 3,1 милијарди долари во злато.

Неодамнешниот финансиски извештај на Tether укажува на јасна стратешка промена, фокусирајќи се повеќе на готовина и намалување на обезбедените заеми за 330 милиони долари. Овој проактивен пристап директно одговара на деталните финансиски практики со кои се соочи фирмата, покажувајќи ја својата посветеност на транспарентноста и финансиската одговорност.

И покрај флуктуациите во цените на златото и биткоинот, финансиската стабилност на Tether останува непроменета, одржувајќи стабилен тампон на вишокот резерви. Од 30 септември 2023 година, консолидираните средства на фирмата изнесуваат импресивни 86,4 милијарди долари наспроти обврските од 83,2 милијарди долари. Оваа цврста финансиска основа ја обезбедува стабилноста на стабилниот коин USDT, кој продолжува да доминира на пазарот со пазарна капитализација од 84 милијарди долари.

Најновото финансиско обелоденување на Tether дава слика за компанија која не само што ја надминува крипто бурата, туку стратешки се движи низ неа со јасна визија за стабилност и раст. Со значителни инвестиции во одржлива енергија и истражување, Tether се позиционира како идно ориентиран оператор на стабилни коини, подготвен да се прилагоди и да напредува во пејзажот на криптовалутите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести