Вести

November 9, 2023

Zircuit: Еволуцијата на вториот слој за Ethereum DApps

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Zircuit, нова збирка со нула знаење, поддржана од пионерско истражување на вториот слој, го објави лансирањето на својата јавна тест мрежа. Оваа целосно EVM-компатибилна платформа ги поддржува постоечките Ethereum DApps и паричници, дозволувајќи им на програмерите да ги распоредат своите DApps на Zircuit со минимални промени.

Zircuit: Еволуцијата на вториот слој за Ethereum DApps

Еволуцијата на вториот слој

Во текот на изминатите една и пол година, тимот на Zircuit беше на чело на истражувањето на вториот слој, пионерски иницијативи како што се алатки за безбедност на собирање, компресија на соединенија и криптографија за скалирање. Нивната револуционерна работа беше препознаена од Фондацијата Ethereum, која додели грантови за истражување на вториот слој.

Хибриден пристап

Претстојната тест мрежа на Zircuit ги инкорпорира истражувачките достигнувања на тимот и новата технологија за да создаде развиена средина од два слоја за програмерите. Со комбинирање на најновите докази со нула знаење со оптимистичка инфраструктура, Zircuit нуди поефикасно производство на докази, намалени такси и побрзи брзини на трансакции. Овој хибриден пристап им овозможува на програмерите беспрекорно да ги преместуваат своите DApps на Zircuit без скапи промени.

Безбедно и рационално искуство

Zircuit им обезбедува на програмерите безбедна средина за борбено тестирање на нивните DApps пред да се лансираат на главната мрежа на Ethereum. Со безбедност на ниво на секвенционер, Zircuit ги блокира злонамерните трансакции додека сè уште им дозволува на програмерите да откријат обиди за хакирање. Трансакциите на Zircuit се достапни, а процесот на поставување трае само неколку минути, што го прави брзо и нискоризично решение за програмерите кои сакаат да експериментираат.

Уникатната комбинација на спојување и технологија со нула знаење во Zircuit, исто така, им користи на крајните корисници. Апликациите на Ethereum може да се распоредат на Zircuit без потреба од учење нов програмски јазик или рамка. Оваа компатибилност гарантира дека корисниците можат да уживаат во новите функции, брзина и придобивки од трошоците на DApps без дополнителна крива на учење.

Приклучи се на Тестнет

Zircuit ги поканува програмерите и проектите од екосистемот Web 3.0 да учествуваат во неговата тест мрежа. Учесниците ќе добијат помош, стимулации и поддршка, вклучително и придружување, поддршка за подготвеност и работилници за развивачи. За да дознаат повеќе за лансирањето на тест мрежата и да се вклучат во тимот на Zircuit, програмерите можат да присуствуваат на четиридневниот настан за време на Devconnect.

За да дознаете повеќе за Zircuit и неговите способности, посетете ја веб-локацијата или прочитајте ги документите за програмери.

За прашања за медиумите, ве молиме контактирајте со Џесика Грабер, стратег за односи со јавноста во Zircuit.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести