Вести

October 31, 2023

Uniswap: Потенцијален пресврт на трендот во услови на исцрпување на притисокот од продажба и институционална активност

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Децентрализираната размена Uniswap (UNI) базирана на Ethereum неодамна доживеа значителна количина на мрежна активност, придружена со силен продажен притисок. Сепак, крипто аналитичарот Али Мартинез сугерира дека Uniswap можеби е на работ на промена на трендот.

Uniswap: Потенцијален пресврт на трендот во услови на исцрпување на притисокот од продажба и институционална активност

Продажба на притисок исцрпувачки

Според Мартинез, значителни 87,56% од сопствениците на UNI моментално се „надвор од парите“, што укажува дека притисокот од продажбата е истрошен. Дополнително, се формираше силно ниво на поддршка од околу 4 долари, што доведе до обновен оптимизам кај засегнатите страни на УНИ.

Институционална активност во пораст

Мартинез, исто така, забележува забележително зголемување на значителните трансакции на UNI, што укажува на зголемена активност од институционалните инвеститори и истакнатите носители на UNI. Овие играчи можеби стратешки инвестираат или се позиционираат во очекување на претстојниот пробив од Uniswap.

Клучни нивоа за гледање

Во моментот на пишување, цената на Uniswap се тргува за 4,16 долари со пазарна капа од 2,4 милијарди долари. Додека UNI го задржа своето клучно ниво на поддршка на 4 долари, постојат два значајни ѕида за снабдување што треба да се надминат за нахакан пробив. Првата бариера е 4,23 долари, со 7.000 адреси кои колективно држат 14,24 милиони UNI токени. Втората пречка е на 4,45 долари, каде што 2.000 адреси имаат акумулирано 10,28 милиони UNI токени.

Потенцијални корекции и подеми

Индексот на релативна сила (RSI) сугерира можна корекција од 8% до 3,70 долари ако нивото на поддршка од 4,02 долари не успее. Напливот на продажниот притисок може да го намали UNI на 3,35 долари, што ќе резултира со значителен пад од 17%. Меѓутоа, ако притисокот за купување го турка UNI над 4,38 долари, тоа би можело да ја негира оваа надолна перспектива и потенцијално да предизвика пораст од 15% до 5,04 долари.

Заклучок

Неодамнешните нивоа на активност и поддршка покажуваат дека Uniswap може да биде на работ на промена на трендот. Сепак, пазарот на криптовалути е инхерентно нестабилен и непредвидлив, нагласувајќи ја важноста на инвеститорите да останат информирани и будни.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести