Вести

November 2, 2023

ProShares лансира кратка стратегија за етер ЕТФ: надолна можност за инвеститорите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

ProShares, водечки снабдувач на берзански фондови (ETF), неодамна лансираше нов ETF наречен ProShares Short Ether Strategy. Овој ETF им овозможува на инвеститорите да заземат надолен став за етерот, втората по големина криптовалута во светот.

ProShares лансира кратка стратегија за етер ЕТФ: надолна можност за инвеститорите

Клучните точки

  • ЕТФ на ProShares Short Ether Strategy има за цел да врати еквивалент од 1% доколку индексот на фјучерси на CME Ether на Standard & Poor's падне за 1%.
  • Пристапот на фондот е врзан со фјучерси договори на етер, наместо со спот цена на токенот.
  • ProShares претходно лансираше три други етер ETF, вклучувајќи еден што се фокусира исклучиво на етер и два кои нудат комбинирана изложеност на етер и биткоин.
  • Приемот на овие етер ETF беше млак, при што најзначајните етер фјучерси ETF акумулираа помалку од 10 милиони долари во средства.
  • Извршниот директор на ProShares, Мајкл Сапир, објасни дека инверзниот етер ETF се справува со предизвикот за стекнување кратка изложеност на етер, што може да биде незгодно и скапо.
  • VanEck, уште еден голем играч на пазарот на криптовалути, неодамна ја ревидираше својата апликација Bitcoin ETF со Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) за да го поддржи ETF со средства вкоренети во физичкиот БТК.

Заклучок

Воведувањето на ETF на ProShares Short Ether Strategy им дава можност на инвеститорите да заземат надолна позиција за етерот. Додека приемот на овие етер ETF беше скромен, тие нудат уникатен начин да се стекнете со изложеност на пазарот на криптовалути. Дополнително, ревизијата на апликацијата Bitcoin ETF на VanEck ја нагласува тековната активност во пејзажот BTC ETF. Инвеститорите треба внимателно да ги следат овие случувања додека се движат низ светот на инвестициите во криптовалути што се развива.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести