Вести

October 31, 2023

FTX и Alameda Research префрлаат 27,2 милиони долари средства за подмирување на долгови и ликвидација на дигитални средства

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Според неодамнешните податоци од Lookonchain, FTX и Alameda Research префрлиле средства во вредност од 27,2 милиони долари заклучно со 31 октомври. Ова ги вклучува RNDR (17,93 милиони долари), SOL (4,7 милиони долари), ETH (2 милиони долари), MKR (1,18 милиони долари), REN ( 1,12 милиони долари) и БРТ (0,27 милиони долари).

FTX и Alameda Research префрлаат 27,2 милиони долари средства за подмирување на долгови и ликвидација на дигитални средства

Значајни трансфери

FTX и Alameda Research досега префрлија над 106 милиони долари во крипто средства. И покрај овие трансфери, тие сè уште имаат 736 милиони долари во средства на ЕВМ, како што објави Spot On Chain.

Детали за трансакција

Почнувајќи од 25 октомври, FTX и Alameda направија серија трансакции кои вклучуваат повеќе адреси. Средствата беа префрлени на централизирани размени како Binance и Coinbase. Оттогаш траат трансферите.

Претходни трансфери

Претходно овој месец, FTX и Alameda пренесоа COMP (1,01 милиони долари) и RNDR (2,04 милиони долари) на Binance преку Wintermute. Тие, исто така, пренесоа средства од 6,5 милиони долари, вклучително UNI, DYDY, SUSHI и LDO, на посреднички адреси пред да ги испратат на размена.

Реституција и долгови

Неодамнешното реконструирање на средствата за криптовалути од страна на FTX и Alameda укажува на нивната намера да ликвидираат одредени дигитални средства за да ги подмират неподмирените долгови со доверителите. Аламеда претходно користеше средства на клиентите на FTX за отплата на заеми, што резултираше со долг од 10 милијарди долари заклучно со ноември 2022 година.

Заклучок

FTX и Alameda Research направија значителни трансфери на средства, во вкупна вредност од 27,2 милиони долари. Овие трансфери се дел од нивната стратегија за подмирување на долгови и ликвидација на дигитални средства. Компаниите продолжуваат да држат значителен износ на средства на ЕВМ и покрај трансферите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести