Вести

October 31, 2023

FTX и Аламеда истражувачки префрлаат 19,4 милиони долари во крипто средства: импликации за тековните правни постапки

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Имотот на банкротираната крипто берза FTX и нејзината поврзана трговска гранка Alameda Research неодамна префрлија околу 19,4 милиони долари во крипто средства. Ова движење беше откриено од фирмата за следење блокчејн Lookonchain. Пренесените средства главно се состоеле од Солана (СОЛ) и неколку други алткоини.

FTX и Аламеда истражувачки префрлаат 19,4 милиони долари во крипто средства: импликации за тековните правни постапки

Детали за трансферот

Според Lookonchain, FTX и Alameda преселиле крипто средства во вкупна вредност од 19,4 милиони долари. Распределбата на пренесените средства е како што следува:

 • 309.185 SOL (10 милиони долари)
 • БЕНД 2,03 милиони (3,15 милиони долари)
 • 3,82 милиони PERP (2,3 милиони долари)
 • 46,67 милиони TRU (1,78 милиони долари)
 • 4,39 милиони BICO (1 милион долари)
 • 915.048 KNC (686.000 долари)
 • 5,47 милиони CVC (479.000 долари)
 • 7.275 обврзница (30.000 долари)

Преостанати средства

Lookonchain ги надгледуваше крипто средствата пренесени надвор од стечајниот имот на FTX. Заклучно со 28 октомври, вкупно 78,7 милиони долари во средства беа преместени. Сепак, стечајниот имот сè уште има околу 600 милиони долари во крипто средства кои не се продадени или префрлени. Ова вклучува скоро 100 милиони долари во ЕТХ.

Неодамнешна продажба

Осум FTX/Alameda адреси кои продадоа средства беа анализирани од Lookonchain. Овие адреси моментално чуваат околу 619 милиони долари во крипто средства. Распределбата на чуваните средства е како што следува:

 • 55.280 ETH (99 милиони долари)
 • 69,7 милиони ФТТ (91,55 милиони долари)
 • 25 милиони WLD (44,6 милиони долари)
 • 53 милиони МАТИК (33 милиони долари)
 • 16,9 милиони TOMOE (30,7 милиони долари)

Сведоштво и наводи

Поранешниот извршен директор на FTX, Сем Банкмен-Фрид, моментално се соочува со правна постапка. Сведоштвата на неговите поранешни колеги, вклучително и поранешната извршна директорка на Аламеда, Керолин Елисон, покренаа сериозни обвинувања против него. Елисон сведочеше дека добила инструкции од Банкмен-Фрид да изврши различни злосторства. Ова сведоштво е опишано како особено огорчено за Bankman-Fried.

Заклучок

Неодамнешното движење на крипто средства од 19,4 милиони долари од банкротираниот FTX и Alameda Research покрена дополнителни прашања за тековните правни постапки. Со значителни средства кои сè уште ги поседува стечајната маса, исходот од овие постапки ќе има значително влијание врз крипто индустријата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести