Вести

February 13, 2024

Ethereum се искачува на едномесечно високо ниво бидејќи китот акумулира ETH и позајмува милиони

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ethereum, втората по големина криптовалута по пазарна капитализација, доживеа пораст на побарувачката и цената од почетокот на февруари. Денеска во почетокот на тргувањето достигна едномесечен максимум од 2.687 долари.

Ethereum се искачува на едномесечно високо ниво бидејќи китот акумулира ETH и позајмува милиони

Според Lookonchain, кит Ethereum акумулира ЕТХ од февруари, искористувајќи ја зголемената цена од нејзините ниски 2.239 долари.

Стратегијата на китот вклучува долго одење на ЕТХ користејќи револвинг заеми на платформата Spark. Оваа платформа им овозможува на позајмувачите да ги повлечат, рефундираат и превземаат средства во одреден лимит и период. Spark е платформа која обезбедува револвинг заеми, каде што корисниците можат да депонираат ЕТХ или други ERC-20 токени како колатерал и да позајмуваат стабилни коини како USDC или DAI со променлива каматна стапка.

Од 1 февруари, гореспоменатиот кит повлече 39.900 ЕТХ во вредност од 99,5 милиони долари од размена како Binance, Bybit, OKEx и Bitfinex. Просечната цена по која беше повлечен ETH беше 2.492 долари. Дополнително, китот позајмил 56,8 милиони DAI од Spark.

Целта на китот е да ги зголеми своите ETH поседувања и профити, а притоа да плаќа минимална камата на заемите. Оваа стратегија може да изгледа ризична со оглед на нестабилноста на крипто-пазарот, но нахакан ставот на китот е очигледен.

Китот во суштина се обложува дека цената на ЕТХ ќе се зголеми повеќе од каматната стапка на заемите и дека вредноста на колатералот нема да падне под прагот на ликвидација. Меѓутоа, ако цената на ЕТХ значително падне, китот може да го изгуби својот колатерал и да претрпи значителна загуба.

Во понеделникот, екосистемот на Ethereum и токените на layer-2, како што се LDO, ARB и MNT, доживеаа пораст откако Френклин Темплтон поднесе барање за место за Ethereum ETF. Растот на алтернативните криптовалути или „алткоините“ се чини дека го придружуваше напливот на Биткоин, кој достигна 50.000 долари за прв пат од крајот на 2021 година. Во моментот на пишувањето, ЕТХ беше зголемен за 8% во последните 24 часа, достигнувајќи 2.678 долари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести