Вести

November 1, 2023

CFTC плаќа 16 милиони долари на свиркачи, мнозинството вклучува измама со криптовалути

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Комисијата за тргување со фјучерси на стоки (CFTC) им исплати 16 милиони долари на свиркачите оваа година, при што повеќето од 1.530 добиени совети вклучуваат криптовалути. Комесарот Кристи Голдсмит Ромеро изјави дека крипто продолжува да биде област со продорни измами и други незаконски активности. Подемот на криптовалутите доведе до тоа повеќе малопродажни клиенти да потпаднат под јурисдикција на CFTC, што ги прави напорите на Програмата за укажувачи на CFTC и на Канцеларијата за едукација и достапност на клиентите уште поважни.

CFTC плаќа 16 милиони долари на свиркачи, мнозинството вклучува измама со криптовалути
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести