Вести

October 31, 2023

Cardano (ADA) покажува импресивен раст во третото тромесечје: вредноста на стабилна валута се зголемува, DeFi TVL се зголемува

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Cardano (ADA) повторно покажа импресивни трендови на раст во третиот квартал (Q3) според неодамнешниот извештај од фирмата за криптоаналитика, Месари.

Cardano (ADA) покажува импресивен раст во третото тромесечје: вредноста на стабилна валута се зголемува, DeFi TVL се зголемува

Се зголемува вредноста на стабилкоините

Според извештајот, вредноста на стабилните коини на Кардано се зголеми за 16% квартал на квартал (QoQ) и 461% во периодот од година до датум (YTD). Собирот во стабилните коини првично беше активиран од iUSD, а протоколите како Wanchain воведоа премостени верзии на USDT и USDC.

Децентрализирани финансии (DeFi) ТВЛ пренапони

Покрај стабилните пари, Кардано, исто така, забележа импресивен пораст на вкупната заклучена вредност на децентрализираните финансии (DeFi) (TVL) во текот на третиот квартал. TVL се зголеми за 198% QoQ, придвижувајќи го Кардано од претходниот ранг од 34 на 15, означувајќи една од нејзините најамбициозни емисии за раст оваа година.

Други клучни метрики

Показателите за раст на Кардано дополнително се засилени со неговите Просечни дневни активни адреси врзани на 41.137, додека просечната дневна трансакција забележана беше врзана на 60.356 за кварталот. Просечните дневни DApp трансакции и просечниот дневен обем на тргување со NFT исто така забележаа импресивни бројки од 49.388 и 0,6 милиони долари соодветно.

Екосистемски активности

Кардано напредуваше во своите екосистемски активности во текот на третиот квартал. Project Catalyst Fund 10 беше завршен, со вкупно 192 проекти финансирани од резервиран фонд од 50 милиони ADA. Дополнително, Митрил започна во квартал и добива импресивни надградби.

Изглед на цената

Просечната цена на ADA во Q3 беше 0,25 $, што е намалување од 0,28 $ во Q2. Циркулирачката пазарна капитализација достигна 8,7 милијарди долари, што претставува зголемување од 9,6%.

Во моментот на пишување, Cardano е по цена од 0,3006 $, со зголемување од 1,30% во изминатите 24 часа. Во текот на изминатиот месец, цената на Кардано се зголеми за 18,30%.

Иднина перспектива

Со импресивните статистички податоци за раст откриени од Месари и тековните развојни напори во екосистемот Кардано, можно е пазарот да ги одрази овие основи и да бидеме сведоци на оживување на цената на АДА до 0,4 долари на краток до среден рок. Доколку се постигне, ова ќе биде највисокото ниво на цени на АДА од април.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести