Вести

October 4, 2023

Budweiser се здружува со Zed Run за да ги донесе токенизираните коњи Clydesdale на виртуелната игра за трки со коњи

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Budweiser, популарен производител на пиво, соработуваше со Zed Run за да воведе токенизирани влечни коњи на Clydesdale во својата виртуелна игра за трки со коњи и обложување базирана на NFT. Оваа соработка се надоврзува на претходните инвестиции на Бадвајзер во просторот NFT, вклучувајќи го и купувањето на незаменливи токени фан уметност и стекнувањето на името на доменот beer.eth.

Budweiser се здружува со Zed Run за да ги донесе токенизираните коњи Clydesdale на виртуелната игра за трки со коњи

Zed Run и подемот на Racing Horse NFTs

Zed Run, основан од Virtually Human Studio во 2019 година, нуди NFT за тркачки коњи кои станаа многу барани средства. Почетна цена помеѓу 30 и 80 долари, овие NFT сега се тргуваат за илјадници долари на секундарните пазари. Во април 2021 година, еден тркачки коњ NFT беше продаден за дури 125.000 долари.

Партнерство Budweiser и Zed Run

Како дел од нивното партнерство, Бадвајзер и Зед Ран ќе воведат тркачка патека на тема Бадвајзер, пропусници за NFT на Бадвајзер и наградни фондови за виртуелни коњски трки спонзорирани од Бад. Дополнително, во Zed Run ќе бидат достапни три нивоа на Clydesdale NFT скинови испуштени во воздух.

Budweiser Clydesdale NFTs

Budweiser Clydesdales, добро познати коњи кои се користат за промоции и реклами на компании, ќе бидат претставени во форма на NFT. Вкупно 2.500 Budweiser Pass NFT ќе бидат достапни за купување на ограничено време. Овие NFT ќе чинат по 225 долари, плус такси за гас.

Возбудливи предизвици и турнири

Zed Run ќе биде домаќин на два Budweiser Racing Challenge во јули и септември, со наградни фондови од 45.000 долари. Во декември ќе се одржи турнир со награден фонд од 95.000 американски долари, кој ќе им понуди на учесниците шанса да освојат годишно залихи на пиво Бадвајзер. Учесниците кои ги имаат NFT-ите ќе добијат, исто така, исфрлени Clydesdale skin NFT-и и маички од Budweiser за носење за нивните аватари во метаверзумот Децентраланд.

НФТ кожи за трки со коњи

Проектот ќе објави три верзии на коњи за коњски трки NFT: 1.600 Classic Clydesdales, 800 Bud Bottle Clydesdales и 100 Gold Clydesdales. Овие NFT може да се користат за подобрување на постоечките NFT на тркачки коњи во играта.

Награди за согорување на NFT

По завршувањето на сите турнири, проектот ќе понуди награди за корисниците кои ги запалуваат своите Budweiser Pass NFT. Деталите за овие награди сè уште не се откриени.

Иновации и подобрување на брендот

Спенсер Гордон, потпретседател за конекции на потрошувачи во AB InBev, производителот на Budweiser, нагласи дека ова партнерство ја покажува нивната посветеност на иновациите и искористувањето на новите технологии како NFT за создавање незаборавни искуства за фановите и зајакнување на нивниот бренд.

Zed Run, покрај виртуелните трки со коњи, нуди функции како што се тргување со NFT, виртуелно обложување на трка и одгледување нови токенизирани коњи за тркање преку парење пастуви или малечки со габи и кобили. Проектот неодамна собра 20 милиони долари од финансирање од Серија А.

Како заклучок, соработката на Budweiser со Zed Run ги носи токенизираните коњи Clydesdale во виртуелната игра за трки со коњи, нудејќи им на фановите возбудливи можности да учествуваат во трките спонзорирани од Budweiser, да освојуваат награди и да ги подобрат своите виртуелни колекции на коњи со уникатни NFT кожи. Ова партнерство ја покажува посветеноста на Budweiser за иновации и создавање незаборавни искуства за своите фанови.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести