Вести

November 9, 2023

BlackRock регистрира iShares Ethereum Trust, сигнализира намера за Ether ETF

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

BlackRock, инвестициска фирма која управува со имот во вредност од трилиони долари, ја регистрираше својата доверба во iShares Ethereum во Делавер. Овој потег следи сличен процес на регистрација за нејзината доверба во Bitcoin. Документите за регистрација се потврдени од страна на високиот аналитичар на Блумберг ЕТФ, Ерик Балчунас.

BlackRock регистрира iShares Ethereum Trust, сигнализира намера за Ether ETF

Регистрацијата на довербата на iShares Ethereum покажува дека BlackRock го прави првиот чекор кон поднесување барање за место Ether ETF. Овој развој доаѓа бидејќи Ethereum, второто по големина дигитално средство по пазарна вредност, доживува пораст на цената. Во моментот на пишување, ETH се тргува со 2.011 долари, што одразува добивка од 6,5% во последните 24 часа.

Во последниве недели, други инвестициски фирми како што се VanEck, Bitwise и ProShares лансираа фондови со размена на Ethereum Futures (ETF). Главниот извршен директор на ProShares, Мајкл Л. Сапир, ја истакна побарувачката од инвеститорите за пристап до перформансите на криптовалутите преку ETF. Со лансирањето на нивниот ETH ETF, инвеститорите сега можат да ги насочат перформансите на Bitcoin или Ether преку ETF без да чекаат.

Како заклучок, регистрацијата на BlackRock на довербата на iShares Ethereum во Делавер ја сигнализира нејзината намера да поднесе барање за место Ether ETF. Овој потег се усогласува со зголемената побарувачка од инвеститорите за изложеност на криптовалути преку ETF. Како што Ethereum продолжува да добива на интензитет, инвеститорите сега имаат повеќе опции за пристап до неговите перформанси преку инвестициски возила како ETF.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести