Вести

November 22, 2023

Binance обвинет за дозволување криминални активности: Потребна е истрага

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Binance, една од најголемите берзи за криптовалути, беше обвинета дека свесно дозволила нејзината платформа да се користи за криминални активности, вклучително и финансирање тероризам. Наводите беа откриени преку внатрешни разговори на Главниот директор за усогласеност на Binance (CCO) и други.

Binance обвинет за дозволување криминални активности: Потребна е истрага

Заслепување на окото

Според доказите, Binance бил свесен за нелегалните активности што се случуваат на нејзината платформа, но избрал да ги игнорира во потрага по профит. Ова непочитување на контролите за усогласеност и овозможи на берзата да го максимизира својот корпоративен профит.

Измама и индоктринација

Лидерите на Binance наводно ги измамиле и ги индоктринирале своите вработени и клиенти, создавајќи следбеници налик на култ. Тие го охрабрија заобиколувањето на контролите за усогласеност, давајќи им приоритет на финансиските придобивки пред сè друго.

Заклучок

Наводите против Binance предизвикуваат сериозна загриженост за вмешаноста на размената во криминални активности. Од клучно значење за регулаторните органи е темелно да ги истражат овие тврдења и да преземат соодветни мерки за да се обезбеди интегритет на пазарот на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести