Вести

October 31, 2023

Цените на XRP се зголемуваат со нахакан Outlook, цели 1 $

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Цената на XRP одржува нахакан изглед трета последователна недела, покажувајќи импресивни перформанси со пораст од 16% во изминатите 30 дена. Само во последните 24 часа, токенот за прекугранични дознаки се зголеми за 7,7% и моментално се тргува по 0,61 долари.

Цените на XRP се зголемуваат со нахакан Outlook, цели 1 $

Трговците активно бараат можности за скалпирање во алткоини како XRP, Solana (SOL), Cardano (ADA) и Toncoin (TON), меѓу другите. Овој пораст на трговските активности значително придонесе за обемот на тргување, кој достигна 2,3 милијарди долари во вторникот, според податоците на пазарот од CoinGecko.

Доколку продолжи насилната перспектива, постои можност XRP да го надмине Binance Coin (BNB) и да стане четврта по големина криптовалута на пазарот. BNB моментално има пазарна вредност од 35 милијарди долари, додека вредноста на XRP изнесува 32 милијарди долари.

Цените на XRP се наредени за пробивање над 1 $

XRP неодамна се искачи над 0,6 долари за прв пат од средината на август. Овој нагорен тренд, иако суптилен, е поддржан од индикаторот за конвергенција во движење во движење (MACD).

Индикаторот MACD претстави сигнал за купување со сината линија MACD преминува над црвената сигнална линија. Дополнително, индикаторот на импулсот останува над средната линија и се искачува во позитивниот регион. Сè додека оваа нахакан изглед опстојува, се очекува патот на најмал отпор да биде нагоре.

Како и да е, биковите треба да бидат подготвени да се соочат со отпор на 38,2% ниво на поправка на Фибоначи од 0,62 долари, проследено со уште една пречка на 0,65 долари.

Цената на XRP го истакнува нахакан крст

За прв пат од април, цената на XRP формираше нахакан крст на дневниот графикон. Оваа шема е забележана со преминувањето на 50-дневниот експоненцијален поместен просек (EMA) над долгорочната 200-дневна ЕМА.

Трговците често се потпираат на Златниот крст за да ја потврдат валидноста на нагорниот тренд. Сепак, од клучно значење е оваа шема да биде придружена со зголемување на побарувачката за токенот да биде ефективен.

Индексот на релативна сила (RSI) дополнително ја поддржува нагорната наративност и силната пазарна структура, со неговата сила над 75. Сепак, трговците треба да останат внимателни и да не ги занемаруваат потенцијалните повлекувања, кои може да се појават поради резервација на добивка и други активности на инвеститорите.

Ненадеен пад на RSI во неутралните области ќе послужи како потврда за поправка. Во меѓувреме, поддршката се очекува на 0,56 долари, што може да дејствува како ниво на акумулација, привлекувајќи повеќе инвеститори и трговци да купуваат XRP токени по пониска цена со потенцијал за добивки над 1 долари.

Зголемената ликвидност и високата нестабилност се два суштински фактори за собирите на цените на пазарот на крипто. Повлекувањата и периодите на консолидација се неопходни на пазарите со нагорнина бидејќи помагаат да се изгради моментум за значителни пробиви. Во случај на XRP, овие пробивања би можеле да бидат доволно значителни за да се затвори јазот до $2.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести