Вести

February 12, 2024

Цените на биткоинот и на етереум се зголемуваат, но можна е корекција

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Според CoinStats, повеќето монети доживуваат нагорен тренд во последниот ден од неделата. Биткоинот (BTC) од вчера забележа пораст на цената од 1,72%, достигнувајќи ниво блиску до 49.048 долари. Сепак, трговците треба внимателно да го следат затворањето на свеќата, бидејќи падот под вчерашниот врв може да укаже на корекција до најблиската зона за поддршка од 46.000 долари. Во моментот на пишување, Bitcoin се тргува по 48.122 долари.

Цените на биткоинот и на етереум се зголемуваат, но можна е корекција

Од друга страна, Ethereum (ETH) доби помалку од Bitcoin, со зголемување на цената од 0,71%. Од техничка перспектива, Ethereum изгледа понаменски од Bitcoin, бидејќи се очекува дневната свеќа да се затвори далеку од својот врв. Доколку нема значителни промени до крајот на денот, може да се очекува локален пад на зоната од 2.400 до 2.450 долари. Во моментов, Ethereum се тргува по 2.508 долари.

Важно е да се напомене дека информациите дадени на U.Today се само за информативни цели и не треба да се сметаат за финансиски совети. Пред да донесете какви било одлуки за инвестирање, се препорачува да се спроведе темелно истражување и да се консултира со финансиски експерти.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести