Вести

October 31, 2023

Цена на Ethereum: Потенцијална корекција и наплата до 2.000 долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Во изминатите две недели, цената на Ethereum доживеа значителен пораст, враќајќи ги клучните нивоа на отпор на 1.600 и 1.700 долари. Сепак, средството сега се соочува со спротивставени ветрови бидејќи Биткоинот се бори да ја надмине границата од 35.000 долари, што доведува до зголемен притисок за продажба на крипто-пазарот. Ова предизвика закрепнувањето на ЕТХ да застане околу нивото од 1.800 долари, што предизвикува загриженост за потенцијална корекција.

Цена на Ethereum: Потенцијална корекција и наплата до 2.000 долари

Моделот на клин управува со тековниот тренд на корекција

Цената на монетата Ethereum ја следи опаѓачката шема во последните седум месеци. Овој модел влијаеше врз учесниците на пазарот, при што цената се враќаше три пати од секоја линија на тренд на надолна линија. Неодамнешното закрепнување застана во близина на горната линија на трендот на моделот, што укажува на силен продажен притисок. Проекциите со долг фитил на ова ниво на отпор сугерираат дека продавачите вршат притисок врз средството за уште една надолна корекција.

Потенцијален негативен ризик

Ако цената на Ethereum се скрши под границата од 1.760 долари, тоа би можело да предизвика зголемена продажба и потенцијално да го врати средството на долната линија на трендот близу 1.500 долари. Овој надолен ризик треба да го земат предвид инвеститорите.

Можност за враќање на $2.000

И покрај тековните грижи, преовладувачкото нахакан расположение не е целосно изгаснато. Ако цената на ЕТХ може да одржи цена над 1.750 долари, може да има можност купувачите да излезат од горната линија на трендот на опаѓачкиот клин. Таквото пробивање би го сигнализирало крајот на тековната фаза на корекција и може да доведе до продолжено закрепнување со цел на 2.030 долари, што претставува проценета нагорна линија од 14%.

Како заклучок, додека цената на Ethereum доживеа значителен пораст, треба да се земе предвид присуството на надземно снабдување и потенцијалот за корекција. Инвеститорите треба внимателно да го следат ценовното дејство и да ја разгледаат можноста за надолен ризик. Меѓутоа, ако цената може да го задржи своето сегашно ниво и да излезе од опаѓачката шема на клинови, постои шанса за нагорно закрепнување кон границата од 2.000 долари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести