Вести

October 31, 2023

Цена на биткоин: несигурност и потенцијал за рели за закрепнување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Цената на биткоинот наиде на силен отпор околу границата од 35.000 долари, што доведе до загриженост за потенцијална корекција на пазарот на алткоини. И покрај неодамнешниот нагорен тренд, цената го погоди ѕидот близу 35.000 долари, исполнувајќи ја горната линија на отпорот на шемата на каналот што се формира повеќе од една година. Повторните тестови на оваа линија на тренд историски резултираа со значителни корекции.

Цена на биткоин: несигурност и потенцијал за рели за закрепнување

Несигурност во блиска иднина

Продавачите се обидоа да ги намалат цените, но средството не се спушти под нивото од 33.420 долари. Со надземна понуда од 34.000 долари и зона на побарувачка од 33.420 долари, цената на БТК би можела да доживее одредена неизвесност во наредните денови. Паузата под 33.421 долари може да предизвика поголема корекција, потенцијално притискајќи ја цената на 32.000 долари или дури 30.786 долари.

Потенцијал за рели за закрепнување

Додека краткорочната перспектива за Биткоин се чини дека е настрана на надолна линија, преовладувачкиот нахакан моментум сè уште не е исцрпен. Ако средството ја врати својата нагорна влечна сила за време на ова повлекување, може да се обиде да се пробие над горната линија на трендот на моделот близу 36.000 долари. Таквото пробивање би укажало на поагресивен нахакан циклус, потенцијално придвижувајќи го Биткоин до нивоа околу 48.000 долари.

Накратко, цената на Биткоинот моментално доживува влечење на војна помеѓу нивоата од 35.000 и 33.400 долари, што одразува настрано движење во блиска иднина. Постои неизвесност во врска со тоа дали неодамнешниот нагорен тренд ќе продолжи или дали е неизбежна корекција. Трговците треба внимателно да ги следат акциите на цената и клучните нивоа на поддршка и отпор за да донесат информирани одлуки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести