Вести

November 1, 2023

Цената на Трон расте среде бавноста на пазарот, стекнува доминација на пазарот на стабили

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Цената на Трон (TRX) покажува силен нагорен моментум, пркосејќи му на бавноста на целокупниот пазар. Оваа недела, додека цената на Биткоинот останува под 35.000 долари, а цената на Ethereum се движеше околу 1.800 долари, Трон и Солана (SOL) се покажаа исклучително добро.

Цената на Трон расте среде бавноста на пазарот, стекнува доминација на пазарот на стабили

Тронска анализа на цените

Цената на Трон забележа пораст од 3,2% во последните 24 часа и моментално се тргува по 0,0993 долари. Обемот на тргување за Трон е 463 милиони долари, со пазарна капитализација од 8,7 милијарди долари.

Трон држи над клучните технички нивоа, вклучувајќи го и 200-неделниот експоненцијален поместен просек (EMA), 100-дневната ЕМА и 50-неделната ЕМА. Закрепнувањето над отпорот сега поддршка на 0,08 $ им овозможи на биковите да ја докажат својата контрола над трендот. Индексот на релативна сила (RSI) на 75 го зајакнува нахакан стисок, што покажува дека нагорниот тренд веројатно ќе продолжи на краток рок.

Очекуваното искачување над 0,01 $ би послужило како уште еден сигнал за посилна нахакан изглед. Овој потег потенцијално би можел да го поттикне Трон кон следната голема пречка од 0,14 долари и да го отвори патот за добивки до 0,2 долари. Сепак, нивото на RSI над 70 сугерира дека Трон е малку прекупен, и ако биковите не се борат со силна борба, продавачите може да ги таргетираат областите со пониска поддршка.

Растечкото влијание на Трон на пазарот на стабили коини

Трон постојано стекнува доминација на пазарот на стабилни коини. Според извештајот на Smart Liquidity, Tron моментално контролира 26,5% од пазарот на стабилни coin, втор само по Ethereum, кој сочинува 59,9% од сегментот.

Најновиот секторски извештај од Бреван Хауард Дигитал дополнително го потврдува растечкото влијание на Трон на пазарот на стабилни coin. Извештајот открива дека 40% од сите активни адреси кои вршат трансакција со стабилни коини се на блокчејнот Tron, а Binance Smart Chain (BSC) сочинува приближно 32%.

Влијанието на Трон не е ограничено само на бројот на активни адреси, туку се протега и на обемот на стабилни коини што се трансакции на неговиот блокчејн. Трон сега подмирува околу 70 милијарди долари неделен волумен на стабили коини преку синџир, надминувајќи го Ethereum како блокчејн со најголем обем на трансакции.

Како заклучок, цената на Трон покажува силен нахакан импулс и евидентно е нејзиното растечко влијание на пазарот на стабилни пари. Со своите технички показатели и доминација на пазарот, Трон има потенцијал за дополнително зголемување на цената. Инвеститорите треба да внимаваат на перформансите на Трон бидејќи тој продолжува да пркоси на бавноста на пазарот и да ја зацврсти својата позиција во блокчејн економијата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести